Husité vedou 2:0, u Domažlic rozehnali Křižáky

Husité vedou 2:0, u Domažlic rozehnali Křižáky zdroj: JCnews.cz

14. 8. 2013, 11:32 | Honza Kubelka

stalo se 14. srpna 1431 starší

Domažlice – V roce 1427, když Husité zvítězili u Tachova, byla jejich vojenská síla vynesena na samý vrchol a do roku 1431 stále přetrvala. Rozpory uvnitř husitského hnutí se podařilo minimalizovat, a tak měli pevné vedení.

Jejich sláva rostla, protože se jim podařilo provádět spanilé jízdy do okolních zemí a zde propagovat své myšlenky. To se samozřejmě mnohým nelíbilo a stížnostích na papežově stole jen přibývalo. Papež proto svolal další větší křižáckou výpravu, do jejíhož čela postavil kardinála Guiliana Cesarina. Tento muž poslal přibližně 100 000 vojáků z různých zemí.

Bojácný Zikmund Lucemburský, současný český král, se opět z přímé bitvy vykroutil a vše pozoroval z pohodlí svého královského trůnu. Velení vojska tedy převzal braniborský markrabě Fridrich, jenž se svými muži překročil české hranice 1. srpna 1431. Marně se pokoušel opět dobýt Tachov. A také se marně domníval, že když se přesune k nedalekým Domažlicím, že zde najde dobrý opěrný bod pro další operace. Husité, podrobně informování o postupu Křižáků, bleskurychle shromáždili u Berouna své historicky největší vojsko čítající 40 000 mužů (což je mimomochodem necelá polovina síly nepřítele). Vojáky pod své velení převzal vynikající stratég Prokop Holý.

Rychle se pohybující Husité (rychlostí 40 km/den) co nevidět dorazili k Domažlicím. Zde mezitím chaoticky organizovaní křižáci vytvořili okopírovanou vozovou hradbu. Následující průběh bitvy je zahalen rouškou tajemství, neboť se přesně neví, co a jak se dělo. Nicméně nejznámější verze bitvy nám říká, že křižácké předvoje se k ránu 14. srpna zalekli dusotu 40 000 Husitů a také jejich hlasů, pejících píseň “Któž sú boží bojovníci”. Chaos vzrostl a vnesl do řad Křižáků ještě větší zděšení, a tak začali (včetně jejich velitelů) prchat neorganizovaně k bavorským hranicím. Jedna jednotka se však odhodlala postavit, čímž i přes svoji porážku zabránila dalšímu krveprolití a zbrzdila hon Husitů na Křižáky.

Husité si jako suvenýr z bitvy odnesli kardinálův červený klobouček. Zapomněl ho totiž na bojišti, když v přestrojení prchal do Německa. On mu ale papež jistě nechá ušít nový.

Křištálová kouleVěštecká koule

Husité do budoucna ubezpečí Evropu o své bojové připravenosti a zdatnosti. Možná právě proto se pokusí opozice poprvé začít jednat slovně, nikoliv silově. Husité byli přizváni k basilejskému koncilu a prohlášeni za obecně uznávanou církev. Zdánlivé vítězství však vedlo k rozporům mezi Husity a následnému poražení v bitvě u Lipan.

Témata: bitva, Husité

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt