Jako oko v hlavě střežit průkaz strany

Jako oko v hlavě střežit průkaz strany zdroj: Aukro.cz

24. 1. 2012, 8:12 | Adam Z.

stalo se 24. ledna 1956 50. léta

Bratislava – Byro krajského výboru KSS v Bratislavě projednávalo v lednu ztrátu členského průkazu. Člen závodní organisace strany v Kvasném průmyslu v Trenčíně rozpisář Pavel Kalaba ztratil svou nedbalostí členský průkaz strany.

Jakým způsobem? Míval jej vždy v zásuvce (!) svého pracovního stolu v závodě. Jednou, a to až při placení členských příspěvků, zjistil, že mu průkaz ve stole chybí.

Jaká lehkomyslnost! pomyslíte si. Takhle ledabyle zacházet se stranickým dokumentem! Komu se asi mohl dostat do rukou? Proč nemohl soudruh Kalaba nosit průkaz při sobě? Takové otázky přijdou na mysl každému, kdo se nad případem hlouběji zamyslí. Vzpomenete si možná při tom i na známý sovětský film Dvojí tvář, v kterém zcizenou legitimaci zneužívá špionka k tomu, aby se dostala do budovy stranických orgánů.

Byro krajského výboru strany v Bratislavě projednávalo v minulých týdnech již několik podobných případů ledabylého poměru k členskému průkazu. Tak soudružka Margita Pometlová z Trenčína ztratila průkaz při stěhování, soudruh Švabenský z Bratislavy „neznámo kde“, v jiném případě vypadla legitimace z kabátu, přehozeného přes ruku, jindy ji neznámý pachatel odcizil z volně pověšených šatů atd. Způsoby ztrát jsou různé, ale příčina zůstává obyčejně stejná: nedbalý poměr k členskému průkazu.

V těchto dnech dostávají členové naší strany na výročních schůzích nové členské průkazy. Přistupují k tomuto důstojnému aktu s velkou vážností. Vždyť členský průkaz strany je spojuje s mnohamilionovou armádou komunistických stran celého světa. A to je nesmírná čest. Příslušnost k tomuto přednímu bojovému oddílu proto každého komunistu mimo jiné zavazuje, aby choval svůj stranický průkaz v pořádku, opatroval ho a nedopustil, aby se rudá knížka se zlatou hvězdou dostala do cizích rukou.

Střežit průkaz strany jako oko v hlavě, to je samozřejmá povinnost.

[poll id=”43″]

Z. H., Rudé právo, 24. 1. 1956, str. 2

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, KSČ, ztráta

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Fuj, ztratit členskou legitimaci...

    MoB, 24. 1. 2012 10:54

    Reagovat

    Fuj, ztratit členskou legitimaci… Ostuda! Bez legitimace, soudruzi, ten lepší svět nevybudujeme. A to kurde myslím vážně :)

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt