Jan Drda: Před soudem lidu stojí nejodpornější zrádci národa

Jan Drda: Před soudem lidu stojí nejodpornější zrádci národa zdroj: KJD.pb.cz

8. 6. 2012, 12:34 | Jakub Hájek

stalo se 8. června 1950 50. léta

Praha – Cynická zvrhlost, s níž promlouvá smečka záškodníků a špiónů stojících před soudem lidu o svých zločinných cílech – to je nejotřesnější a nejpodlejší zkušenost z tohoto procesu.

Tito vyvrhelové se ještě nedávno halili do ušlechtilých masek. Tito vyvrhelové ještě nedávno odívali své rozvratnické a špiónské záměry, namířené proti šťastnému životu našich pracujících, do „ušlechtilého“ pláště liberalistických frází.

Mluvívali často o svobodě. Dnes otevřeně s odporným cynismem hovoří o svém skutečném pojetí svobody, které měli, o „svobodě“ ve stínu amerických tanků.

Oni ve všech pádech skloňovali slova národ, vlast. Dnes tu stojí před soudem lidu jako nejodpornější zrádci národa a vlastizrádci.

Jejich vlastizrada není nová. Jsou to přímí představitelé zrádného mnichovanství z r.1938. Jsou to přímí představitelé spřeženecké kliky buržoazie a renegátů socialismu, která vedla krvavý útok na naši dělnickou třídu v dobách první republiky.

Jejich zrada není nová. Nový je jen onen zvlčilý cynismus, s nímž o této zradě dnes hovoří. Nový je ten klid otrlého zločince, s nímž taková Horáková přisvědčuje na otázku, zda počítala s válkou, zda počítala s tím, že by mohla být bombardována Praha, že by mohly být vražděny naše ženy a děti.

„V každém případě, když je válka, musíme počítat se zasažením všech cílů,“ odpovídá tato „žena“, jež ztratila poslední zbytky lidské podoby. Ano, v této odpovědí jsou obsaženi všichni ti zkrachovaní politikáři Zemínová, Horáková a Kleinerová, typičtí kapitalističtí dravci Pecl a Hejda, sluhovský kariérista Nestával. V ní je obsažen sociálně demokratický renegát Dundr i zavilý trockistický vyvrhel Kalandra. V této odpovědi je obsaženo celé to spřeženectvo vlastizrádců, rozvratníků a špiónů.

Teprve dnes před soudem si tato banda uvědomuje, proti jaké síle chtěla bojovat. Teprve dnes, kdy jejich spiknutí bylo rozbito, si uvědomují obrovskou tvořivou, mírovou sílu našeho pracujícího lidu.

Tento lid, který v únoru rázně zúčtoval se zjevnými nepřáteli republiky, zúčtuje dnes a zúčtuje i kdykoliv v budoucnosti s jejími skrytými nepřáteli, kteří se změnili v bandu špiónů, rozvratníků a teroristů.

Jan Drda, spisovatel a předseda Svazu československých spisovatelů

Rudé právo, 8. června 1950

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: Jan Drda, komunismus, proces s Miladou Horákovou a spol.

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Myslím, že jediné, v

  MoB, 8. 6. 2012 13:13

  Reagovat

  Myslím, že jediné, v čem byli komunisti opravdu dobří, je nenávist: naučili nemocné nenávidět zdravé, chudí nenáviděli bohaté, nýmandi nenáviděli úspěšné, a nakonec nenáviděli tak nějak unaveným způsobem všichni všechny. Asi právě to měl na mysli Havel, když mluvil mj. o vítězství lásky nad nenávistí.

  • Súhlas. Niet viac čo

   oco, 10. 6. 2012 13:08

   Reagovat

   Súhlas. Niet viac čo dodať. Súčasný mladý komunisti nie sú o nič lepší. Stačí si prečítať ich webové stránky.

 • Keď som také čítal

  Omen, 10. 6. 2013 2:15

  Reagovat

  Keď som také čítal za totality, bolo mi z takej očividnej demagógie na grcanie. Po dvadsiatich rokoch “demokracie”, získaní MBA titulu, práci v riadiacich štruktúrach nadnárodného US koncernu a poctivému sledovaniu dokumnetárnych kanálov káblovej televízie, ako Discovery, či Spectrum som bohužiaľ zistil, že to bola pravda. Žiaden “komunizmus”, ani žiadna” demokracia” nikdy neexitovala – je to len klam a pozlátko. Jediné o čo ide tým, čo majú moc, je koryto. Smutné je, že im také milióny naleteli, nealietavajú a naletia. Leba vďaky, či ocenenia sa za to nedočkajú.

Středa 8. 7. 2020, včera měl(a) svátek Bohuslava

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt