Jan Nepomucký byl prohlášen za svatého

Jan Nepomucký byl prohlášen za svatého zdroj: Wikipedia.org

19. 3. 2012, 18:59 | Michal Karas

stalo se 19. března 1729 18. stol.

Papež Benedikt XIII. prohlásil Jan Nepomuckého za svatého, mučedníka a jednoho z patronů naší země. Stalo se tak zápisem do kanonizační buly Christus Dominus.

Jan Nepomucký se narodil někdy kolem roku 1340 v Pomuku. O jeho vzdělání víme, že navštěvuje školu při farním kostele sv. Jakuba. Od roku 1369 působí jako veřejný notář v Praze a od roku 1380 je oltářníkem u sv. Erharda a sv. Otilie ve svatovítském kostele a farář u sv. Havla.  Mezi lety 1383 a 1387 studuje církevní právo na Padovské univerzitě a studium ukončuje jako doktor dekretů. V roce 1389 se stává kanovníkem a advokátem vyšehradské kapituly.

V září 1389 je jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa. Dostane se do sporu s tehdejším českým králem Václavem IV., protože jmenuje nového opata Olena, který nahradí zesnulého Racka v klášteře v Kladrubech. Král chtěl na místo dosadit člověka, který s ním bude spřízněný a věrný. Právě kvůli tomuto konfliktu je Jan Nepomucký nejspíše uvězněn a mučen.

Po brutální mučení Jan umírá 20. března 1350. Na králův příkaz je shozen z Kamenného mostu do Vltvavy.  14. dubna naleznou tělo rybáři  a pohřbí ho v kostele sv. Kříže.

Kanonizace Jana Nepomuckého nebyla jednoduchá, protože se k tomu papežové stavěli kriticky. Až 31. května 1721 prohlašuje papež Inocenc XIII. (1721–1724) Jana za blahoslaveného. Následujícího roku se zahajuje kanonizační proces. Kanonizační komise uzná čtyři zázraky, zachování jazyka, jeho naběhnutí a zčervenání, zachránění Rozálie Hodánkové a uzdravení Terezie Veroniky Krebsové. A právě dnes bulou Christus Dominus prohlásil Benedikt XIII. Jana za svatého.

Zdroj: Wikipedia.org, ct24.cz

Témata: církev, svatí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 28. 5. 2020, včera měl(a) svátek Valdemar

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt