Jeho císařská Výsost přestřihla Majestát zajišťující náboženskou svobodu

Jeho císařská Výsost přestřihla Majestát zajišťující náboženskou svobodu zdroj: Wikipedia.org

23. 11. 2010, 10:07 | jaroslavpoks

stalo se 23. listopadu 1620 starší

České království – Po porážce stavovské armády v bitvě na Bílé hoře již nadále není víra založena na osobním přesvědčení. Majestát na náboženskou svobodu, jenž svobodu vyznání zaručoval, byl dnes zneplatněn za přítomnosti krále českého Ferdinanda II., který byl zvolen pouze za příslibu respektování  tohoto Majestátu.

Mělo se tak stát velmi nevybíravým způsobem. Známý mluvka se nachomýtnul k rozmluvě dvou prostořekých služebných, podle nichž Ferdinand II. majestát prachobyčejně rozstříhl a pečeť vhodil do ohně. Bez možnosti předchozí debaty nebo potenciálního kompromisu. „Od Ferdinanda to bylo velmi podlé, porušit slovo muže,” hněval se také jeden z popíjejících štamgastů v hojně navštěvovaném lokále. Nekatolický lid se totiž obává, že bude znovu uzákoněno nařízení vyznávat jen a pouze křesťanství.

Majestát na náboženskou svobodu byl vydán 9. července 1609 králem českým Rudolfem II. výměnou za utvrzení loajálnosti českých stavů Rudolfovi v boji proti jeho bratrovi Matyášovi. Později chtěl Rudolf majestát prohlásit za neplatný, nicméně dříve, než se mu to podařilo, byl svržen ve prospěch svého bratra.

Křištálová kouleVěštecká koule

Po rozstřížení Majestátu na náboženskou svobodu, jenž bude označován jako Rudolfův majestát, skutečně dojde k uzákonění křesťanství jako jediného povoleného náboženství. Stane se tak v zemské ústavě nazvané Obnovení zřízení zemské, kterou v roce 1627 vydá stále vládnoucí Ferdinand II.

Zdroj: Rozhlas.cz, Vlada.cz, Wikipedia.org

Témata: Bitva na Bílé hoře, církev, třicetiletá válka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • "Nekatolický lid se totiž

  Ehm, 23. 11. 2010 15:31

  Reagovat

  “Nekatolický lid se totiž obává, že bude znovu uzákoněno nařízení vyznávat jen a pouze křesťanství.”

  Tím nekatolickým lidem jsou myšleni početní zástupci českých buddhistů, muslimů a zarathuštriánů, kteří se tak bojí křesťanství?

 • Autor si dost plete

  radim, 24. 11. 2010 9:06

  Reagovat

  Autor si dost plete termíny křesťanství a katolictví.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt