Jídlo podle kontroverzní konopné kuchařky je jako droga, tvrdí soudní znalec

Jídlo podle kontroverzní konopné kuchařky je jako droga, tvrdí soudní znalec zdroj: eVotobia.cz

22. 4. 2013, 17:48 | Jakub Hájek

stalo se 22. dubna 1996 90. léta

Olomouc – Jídlo, které si lidé připraví podle kuchařky Vaříme s konopím, může mít podle soudního znalce omamný účinek, stejně jako například joint marihuany.

Tento závěr soudního znalce z oboru toxikologie Břetislava Smysla je pro policii klíčovým důkazem proti třem obviněným majitelům olomouckého nakladatelství Votobia, které vydalo tuto kuchařku minulý rok.

Policejní vyšetřovatelka Vladimíra Žváčková hodlá případ co nejdříve uzavřít. „Žádné další důkazy už nepotřebuji Případ předám v co nejkratší době státnímu zástupci,“ řekla vyšetřovatelka Žváčková.

Znalec ale současně poznamenal, že on sám ani lékařská praxe neznají jediný případ, kdy by nějaký člověk zemřel na předávkování se konopím.

Obvinění majitelé Votobie nechtěli, aby knihu Adama Gottlieba posuzoval soudní znalec. Podali kvůli tomu i stížnost na olomoucké státní zastupitelství. „Nakladatelství pouze knihu přeložilo z anglického originálu. Můžeme dokázat, že kuchařku, která vyšla v mnoha překladech po celém světě napsal Gottlieb,“ uvedl tehdy jeden z obviněných majitelů nakladatelství Tomáš Koudela. Krajský státní zástupce však stížnost obviněných zamítl.

Nakladatelství Votobia – líheň narkomanů?

Případ odstartoval v srpnu loňského roku článek v olomouckém časopise Puls, jenž obviňoval nakladatelství Votobia z propagace drog. Knize, která vyšla v celkovém nákladu 4000 kusů a které by si ve větším městě nikdo snad ani nevšiml, se však právě v Olomouci dostalo nebývalé pozornosti a tamní policejní vyšetřovatelka Žváčková se vydala na křížovou výpravu proti nakladatelství.

Koncem října 1995 podává na nic netušící majitele nakladatelství trestní oznámení a obviňuje je ze šíření toxikomanie. Zpočátku všichni ve Votobii věřili, že jde o nedorozumění a tak nepodnikali žádné výrazné kroky na svou obranu.

Minulý měsíc se však z jinak poklidné Olomouce stal terč mediální pozornosti. Celá Česká republika zmateně přihlížela dvěma desítkám uniformovaných i civilních policistů, kteří obsadili na několik hodin redakci Votobie, uzavřeli východy a všechny přicházející natáčeli na video. Drogy se nenašly žádné, jen se začala zvedat první vlna odporu proti postupu policie.

Trojice obviněných – Tomáš Koudelka, Jaroslav Vocl a Petr Jüngling se brání tím, že není možné směšovat distribuci drog se šířením informací o omamných látkách. Zároveň se odvolává na ústavně zaručenou svobodu slova.

[poll id=”98″]

Nakladatelů se zastal i Allen Ginsberg

Americký beatnický spisovatel a básník Allen Ginsberg zveřejnil svůj dopis, ve kterém odsuzuje trestní řízení proti nakladatelství Votobia:

„Trestní stíhání pro “šíření toxikomanie” za vydaní knihy Vaříme s konopím mi připadá jako návrat nezodpovědné státní byrokratické mánie. “Toxik” znamená v řecké etymologii jed, ale kuchařka, ani konopí nejsou jedovaté. Spojovat kuchařku konopí s důsledky drogové závislosti je zcela absurdní a nepřiměřené. Doufám, že ve Votobii vyjdou moje eseje, a doufám, že pronásledování tohoto nakladatelství nezdrží práci na jejich překladu. Celý případ mi silně připomíná pronásledování skupiny Plastic People of the Universe v 70. letech,” píše Ginsberg ve svém dopise.

Křištálová kouleVěštecká koule

Případ konopné kuchařky se dostane před olomoucký okresní soud, který v červenci 1996 stíhání zastaví. Stejný verdikt zazníl i v odvolacím řízení. Kauza tím však neskončí. Státní zástupce se totiž odvolá ke krajskému soudu, jenž v září 1997 dva ze tří obžalovaných osvobodí.

Případ třetího nakladatele bude vrácen okresnímu soudu, který mu udělí za šíření toxikomanie čtyřletou podmínku.

Konopnou anabázi nakonec v únoru 1998 ukončí amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Havlem u příležitosti jeho znovuzvolení.

Jeden z majitelů nakladatelství Petr Jüngling se v září 1997 k případu vyjádří takto: „Byli jsme překvapeni, téměř šokováni, protože obvinění jsou skutečně neuvěřitelná a i dnes se stávají každým dnem neuvěřitelnější. Ale my jsme tomu zpočátku nevěnovali pozornost, nevěřili jsme, že by někdo něco tak absurdního mohl myslet doopravdy. Pak jsme pochopili, co se stalo – otevřeli jsme v naší společnosti tabuizované téma – a vlastně nás to potěšilo, poněvadž cílem této edice bylo vydávat kontroverzní knihy a rozproudit diskusi. Pravdou je, že jsme netušili, že ji spustí tato nevinná knížečka. Měli jsme připraveny mnohem kontroverznější knihy, ale ty jsme si zatím netroufli vydat, zase přece jen nechceme strkat hlavu do oprátky….

Tito lidé si myslí, že informace o něčem může ublížit. S tím my nesouhlasíme. My naopak zastáváme názor, že jediná možná obrana je dostatek informací. Je o svobodě slova a to si někdo nechce uvědomit. Já osobně jsem si kladl otázku – kdo tím může co sledovat? Ale pak si musíte uvědomit, kdo tento případ rozjel. Ať už to byla “ona žena”, jež na nás podala trestní oznámení, nebo státní zástupce. Oba jsou bývalí komunisté, všichni mají máslo na hlavě a jedou ve způsobu myšlení, který měli dříve, hrají si na svých mocenských políčkách. Co k tomu říct?“

Zdroj: MF Dnes, 22. dubna 1996, www.czech-press.cz, www.legalizace.cz, www.sme.sk

Témata: drogy, kniha, kuchařka, marihuana, nakladatelství, soud, svoboda

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt