Již bylo sklizeno 60 procent chmele!

Již bylo sklizeno 60 procent chmele! zdroj: Stastnezeny.cz

6. 9. 2012, 20:14 | Michal Karas

stalo se 6. září 1974 70. léta

Žatec, ČSSR – Do čtvrtka večer bylo již v České socialistické republice sklizeno téměř 60 % chmele. Sklizeň má ve všech chmelařských oblastech rychlý průběh a nevyskytly se závažnější potíže.

Je to výsledek obětavé práce nejen starších zkušených pracovníků zemědělských pracovníků, ale i jejich pomocníků ze škol a učilišť a velkého podílu mechanizace.

Do sklizně je letos nasazeno přes 450 česaných strojů, s nimiž bude očesán chmel ze 7086 ha chmelnic, což představuje více než čtyři pětiny ploch. Nejvíce – 99 procent – chmele bude sklizeno stroji v okrese Litoměřice. Z toho okresu byl také oznámen rekord při strojním česání. V JZD Lounky načesali česačkou LČCH 1 za dvě směny 102 centy zelených hlávek.

V okrese Louny dosahují velmi dobrých výkonů při strojním česání v JZD Očihov. Za osmihodinovou směnu načesali se strojem ČCH 1 přes 38 centů syrového chmele. Jako první na Lounsku ukončili sklizeň zeleného zlata v JZD Obránců míru ve Staňkovicích.

Se sklizní mohou být spokojeni, neboť průměrný hektarový výnos zde činí přes 26 celních celků. Velmi dobrého výnosu – 31 celních centů chmele z hektaru – dosáhli v JZD Polepy na Litoměřicku.

V ručním česání stojí za zmínku výkony studentů z gymnázia v Nymburce, kteří jsou na chmelové brigádě na Rakovnicku. Vykazují v průměru na česáče a směnu 14 věrtelů. Studentům z gymnázia v Přelouči a ze střední průmyslové školy v Pardubicích se podařilo dobrými výkony chmelovou brigádu v Drahomyšli na Lounsku zkrátit o jeden den, takže již po jedenácti dnech se mohli vrátit domů.

Podle informace z chmelového štábu v Žatci je letos při sklizni chmele také minimální nemocnost a úrazovost mladých brigádníků a počet ošetření je velmi nízký.

Rudé Právo, 6. září 1974

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: chmel, socialismus, zemědělství

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 25. 2. 2020, včera měl(a) svátek Matěj

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt