Jsi prase! křičel na Havla bývalý disident Cibulka a nyní mu hrozí dvouleté vězení

Jsi prase! křičel na Havla bývalý disident Cibulka a nyní mu hrozí dvouleté vězení zdroj: Turnovskovakci.cz

9. 3. 2013, 18:27 | Jakub Hájek

stalo se 9. března 1994 90. léta

Praha – Městské zastupitelství v Praze má rozhodnout o obžalování vydavatele Necenzurovaných novin Petra Cibulky kvůli hanobení prezidenta Václava Havla.

Vyšetřování ukončil vyšetřovatel začátkem března a případ předal zastupitelství s návrhem na podání obžaloby. Petr cibulka se zatím k rozhodnutí vyšetřovatele nevyslovil s tím, že se vyjádří až u soudu.

Hanobení prezidenta se Cibulka podle vyšetřovatelů dopustil v prosinci loňského roku, kdy u soudu vulgárně urážel Václava Havla. Za hanobení prezidenta republiky by mohl být Cibulka odsouzen až k dvouletém vězení.

„Vašku, jsi prase, jsi prase, jsi hovado!“ – Petr Cibulka

Hanobení představitele republiky

Hanobení republiky a jejího představitele byl podle § 102 a 103 komunistického trestního zákona trestný čin, často užívaný totalitním režimem proti disidentům. Trestný čin byl rozdělen do dvou oddělených samostatných podstat. Hanobení republiky (§ 102) se dopustil ten, kdo veřejně hanobil republiku nebo nejvyšší státní orgány; za to mohl být odsouzen do vězení až na dva roky.

Stejný trest mohl postihnout toho, kdo snižoval vážnost presidenta republiky nebo kdo veřejně hanobil jiného čelného představitele republiky pro výkon jeho pravomoci nebo “vůbec pro jeho činnost v životě politickém” (§ 103).

Tento trestný čin funkce byl k 1. červenci 1990 plně rehabilitován zákonem č. 119/1990 Sb. o soudní rehabilitaci, avšak poněkud překvapivě zatím nebyl z trestního zákona odstraněn.

Kontroverzní Necenzurované noviny

Dodnes není rozhodnuto o tom, jestli Cibulka ohrozil státní tajemství, čehož se mohl podle právních expertů dopustit tím, že před dvěma lety zveřejnil v Necenzurovaných novinách seznamy spolupracovníků Státní bezpečnosti. Přestože stíhání nařídil už koncem minulého roku bývalý náměstek pražského prokurátora Ondřej Šmelhaus, vyšetřování případu zatím nepokročilo.

Úřad vyšetřování zkoumá v současné době také asi šest trestních oznámení, která na Cibulku podali občané v souvislosti s jeho výrok a články v Necenzurovaných novinách.

Ve sporu, v němž dva novináři Necenzurovaných novin naopak žalují Václava Havla, nevyhověl Vrchní soud Petru Cibulkovi a nevyloučil soudkyni městského soudu v Praze Romanu Vostřejšovou z dalšího projednávání. Soudní jednání, ve kterém je Havel žalován za kritiku zveřejnění údajného seznamu spolupracovníků StB v Necenzurovaných novinách, by tak mělo pokračovat pravděpodobně v květnu.

První jednání ve sporu na ochranu osobnosti mezi redaktory a prezidentem se u městského soudu v Praze uskutečnilo loni 14. prosince. Poté, co Cibulka vznesl námitku podjatosti, bylo odročeno na neurčito.

Křištálová kouleVěštecká koule

Cibulkovo stíhání kvůli hanobení prezidenta zastaví samotný Havel, i když Cibulka na stíhání bude trvat. Cibulka zažaluje i premiéra Klause za to, že Pravý blok označí za fašistickou stranu.

Z trestného činu hanobení republiky bude nejprve od 19. května 1994 vypuštěno hanobení státních orgánů a od 1. ledna 1998 bude tento trestný čin zrušen definitivně. Trestný čin hanobení představitele republiky byl sice už v roce 1990 omezen na hanobení presidenta, ale i tato skutková podstata zůstane součástí českého právního řádu až do konce roku 1997.

Zdroj: MF Dnes, 9. března 1994, cs.wikiquote.org, iuridictum.pecina.cz

Témata: Petr Cibulka, soud, StB, Václav Havel

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Petře, kdybys s tím

    Disident, 9. 3. 2013 20:05

    Reagovat

    Petře, kdybys s tím syderickým kyvadlem skutečně uměl, tak bys dávno věděl, že máš zajít za psychiatrem a nechat se hospitalizovat.

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt