Karel IV. se stal králem Svaté říše římské, hrozí mu střet s císařem

Karel IV. se stal králem Svaté říše římské, hrozí mu střet s císařem zdroj: Wikipedia.org

26. 11. 2012, 19:15 | Jana Maxová

stalo se 26. listopadu 1346 starší

Bonn – Po více než čtyřech měsících od napínavé volby, v níž byl Karel IV. jmenován novým králem Svaté říše římské, konečně došlo k jeho korunovaci.

Netradičně proběhla v Bonnu, protože stoupenci dosavadního císaře Ludvíka Bavora ho odmítli vpustit do Cách i Kolína nad Rýnem. A nevydali ani císařskou korunu.

Karel IV. tak byl korunován náhradní korunou. Ale zato ve městě, nad nímž se tyčí hora s kamenným královským stolcem. Alespoň to mu mohlo být zadostiučiněním.

Nový vládce byl zvolen už 11. července, kdy pro něho hlasovalo pět ze sedmi přítomných kurfiřtů. Zbylí dva se volby zdrželi, protože podporují Ludvíka Bavorského. Očekávaná korunovace ovšem byla odložena kvůli nenadálému zvratu v anglicko-francouzské válce, do níž se Karel IV. vložil. V průběhu střetu však zemřel jeho otec, dosavadní král český, Jan Lucemburský. Ale protože už před svou smrtí jmenoval Karla svým nástupcem na trůně, očekává se, že bude vbrzku oficiálně korunován i českým králem.

Novopečený vládce nyní nemá příliš čas oslavovat své vítězství. V nejbližší době se chystá k návratu do Čech, ale cesta může být velmi nebezpečná. Stoupenci Ludvíka Bavora mu nemohou přijít na jméno. Většina bohatých říšských měst stojí na straně starého císaře, a tak se Karel IV. bude muset vydat přes nepřátelská území. Lze tak jen doufat, že domů dorazí živ a zdráv.

Křištálová kouleVěštecká koule

Karel IV. se při zpáteční cestě do Čech přestrojí za panoše, aby tak zmátl své nepřátele. To se mu podaří a unikne tak jistému zajetí. Domů se vrátí v lednu následujícího roku a v září bude podle očekávání korunován českým králem. Korunovace bude výjimečným aktem – provede ji arcibiskup Arnošt z Pardubic a Karel IV. pro tuto příležitost nechá zhotovit zcela novou královskou korunu, kterou poté věnuje svatému Václavovi. Ludvík Bavor zemře v témže roce na lovu.

Zdroj: www.wikipedia.org, icv.vlada.cz

Témata: Karel IV, korunovace

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 4. 2021, včera měl(a) svátek Rostislav

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt