Katastrofální porážka našich armád u Hradce!

Katastrofální porážka našich armád u Hradce! zdroj: Preussen-chronik.de

3. 7. 2012, 20:46 | Tadeáš Sedláček

stalo se 3. července 1866 19. stol.

Hradec Králové – Je to tak, před malou chvílí dorazil rychlý posel s nemilou zprávou – rakouská armáda byla drtivě poražena Prusy u Hradce Králové ve východních Čechách. Prusko-rakouský konflikt, který původně začal jako spor o dominanci v Německém spolku, tak začíná pro císaře nabírat nepříjemný spád.

Přípravy na samotnou bitvu začaly už včera. Rakouské i saské (Sasko stojí v tomto konfliktu po našem boku) jednotky se začaly stahovat k pravému břehu řeky Labe. Velitel rakouské armády, Ludwig von Benedek, nařídil uspořádání ve tvaru půlkruhové linie o délce 10 kilometrů.

Ludwig von Benedek měl k dispozici 175 tisíc pěchotních mužů, 24 tisíc kavalerie a 770 děl (jednalo se o velice moderní bronzová čtyř a osmiliberní děla). Pruský nepřítel (vedený von Moltkem v doprovodu samotného pruského krále Viléma I.) měl mírnou početní převahu, disponoval pěchotou o velikosti 193 tisíc mužů, kavalerií o počtu 27 tisíc mužů a 780 děly.

Bitva začala hned po rozbřesku za zvuku děl. Jak jsme již zmínili, rakouská děla byla velice kvalitní, a tak měly naše armády v této fázi bitvy mírnou převahu. Po dělostřeleckém útoku zahájili útok rakouští pěšáci. Zde se však pro změnu projevil technologický náskok na straně Prusů. Jejich pěchota totiž měla ve výstroji nový typ pušek, které se nabíjely zezadu (oproti klasickým rakouským puškám nabíjeným zepředu).

Ve svém důsledku tak Prusové pálili daleko rychleji než jejich protivníci. Rakouský útok tak byl utopen v krvi a po pruském protiútoku hrozilo celé naší armádě úplné obklíčení. Začal tedy bleskový ústup na Moravu, pruští vojáci se naštěstí do pronásledování nepustili.

Celkové ztráty ještě nejsou přesně vyčísleny, už z předběžných odhadů je ale jasné, že rakouská armáda obdržela rozhodující ránu. O život přišlo téměř 6 tisíc mužů (včetně 330 důstojníků), pokud ale připočítáme zraněné a pohřešované, ztráty se až ztrojnásobí.

Ačkoliv dnešní den neskončil dobře, je třeba připomenout naše úspěchy na jižní frontě. Zde se vede válka s pruským spojencem – Itálií. Ta usiluje o získání Benátska, nicméně před týdnem (konkrétně 24. června) byla poražena v bitvě u Custozzy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Válka už se pro Rakousko příznivější situace nedočká. I přes vítězství nad Itálií je nuceno v Pražském míru z 23. srpna 1866 odevzdat Benátsko Itálii. Dále je definitivně rozpuštěn Německý spolek, místo něj je ustanoven Severoněmecký spolek, kde dominuje posílené Prusko. Jeho snahy vyvrcholí v roce 1871 sjednocením Německa. Rakousko je navíc oslabené i vnitřně, což v roce 1867 vede k rakousko-uherskému vyrovnání.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: bitvy, Prusko, Rakousko-Uhersko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ty zadovky rozhodující nebyly,

    Karel, 3. 7. 2013 20:39

    Reagovat

    Ty zadovky rozhodující nebyly, i když to samozřejmě výhoda byla. Zásadním rozdílem byla taktika. Pruské vojsko operovalo moderně, v menších skupinách, pokud možno skrytě a navíc s velmi dobrým výcvikem. Rakouská armáda naproti tomu válčila jak za Napoleona – rozvinuté šiky chtěly svádět boje na bodák. A elitní rakouské jezdectvo bylo proti Prusům k ničemu.

Středa 2. 12. 2020, včera měl(a) svátek Iva

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt