Kávu jsme si sladili cukerínem, ale prasata agrárníků si pochutnávala na cukru

Kávu jsme si sladili cukerínem, ale prasata agrárníků si pochutnávala na cukru zdroj: SXC.hu

15. 3. 2013, 16:05 | Jiřina Nováková

stalo se 15. března 1959 50. léta

Kralupy nad Vltavou – „Cukr, to byla velká položka, na kterou každý neměl. A proto jsme doma sladili náhražkou, cukerínem,“ vzpomíná soudruh Oldřich Vidim, strojvedoucí z Kralup nad Vltavou.

„A jak hospodařili kapitalisté s cukrem za první republiky? Tak, že agrárníci dostávali cukr pro prasata za 70 haléřů. Byl chemicky upraven, barvený, aby ho lidé nemohli používat. Říkalo se, že prasatům cukr velmi prospívá, přibývají na váze a mají po něm lesklou kůži. Jak to bylo s tou prasečí kůží asi víme i to,  že lidé by si taky rádi osladili kafe, ale na cukr neměli peníze.

Na velkostatcích pracovaly desetitisíce deputátníků za pár korun denně. Bylo mnoho nezaměstnaných a mnoho těch, kteří pracovali pouze dva až tři dny v týdnu. Ti, co měli velké štěstí, pracovali celý týden za mzdu 50-60 korun. Jedním z nich byl i můj otec, který byl pomocným dělníkem ve sklárnách Morawetz v Otvocích.

Dnes je cukr lacinější a můžeme si jej dovolit koupit proto, že jsme pracovali tak, jak nás to učila a dodnes učí strana. Naše strana vedla vždy důsledný boj v zájmu lidu, ať to bylo za první republiky, anebo za okupace.

Vždyť máme v porovnání se světem nízké nájemné, dlouhou dovolenou, velmi dobré zdravotnictví a jiné sociální výhody. To jsou výsledky, kterých dosáhla naše dělnická třída a rolnictvo. To je skutečnost, o které se našemu lidu za bývalé republiky ani nesnilo.“

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: cukr, káva, komunismus, Rudé Právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • ... a dnes žereme

  MoB, 15. 3. 2013 19:12

  Reagovat

  … a dnes žereme náhradní sladidla zase všichni a výrobu cukru reguluje EU. Fakt bych chtěl být optimističtější, ale někdy to prostě nejde.

  • si kup cukr.

   rk, 6. 4. 2014 14:17

   Reagovat

   si kup cukr.

 • Životní úroveň za socialismu

  JUDr.Karel Vlk, 22. 2. 2016 13:33

  Reagovat

  Životní úroveň za socialismu byla bídná, důchodci nežili, ale živořili-Proč podle Vás, když náš stát vzkvétal, utíkali všichni na západ.Na východ jedině Dean Read

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt