Kluci s klukama a holky s holkama: Registrované partnerství vstupuje v platnost

Kluci s klukama a holky s holkama: Registrované partnerství vstupuje v platnost zdroj: Wikipedia.org

1. 7. 2011, 14:03 | Václav Bešťák

stalo se 1. července 2006 21. století

Praha – Od dnešního dne mohou na území České republiky oficiálně uzavírat manželské sňatky i osoby téhož pohlaví. V naší společnosti tak padá další z mnoha tabuizovaných témat, totiž registrované partnerství.

Tento zákon, označovaný často jako velmi kontroverzní, avšak zatím nezahrnuje možnost adoptování dětí. Česko se tak zařazuje mezi 18 evropských zemí, které registrované partnerství uznávají.

Prvním homosexuálním párem České republiky, který si prožil svůj velký den a řekl si své “ano” v ostravské radnici, byl Josef s Karlem. „Jsem v klidu a šťastný,“ svěřuje se nám se svými pocity bezprostředně po svatbě Josef. „Bylo to krásné,“ doplňuje Karel.

Mezi práva a povinnosti manželů téhož pohlaví patří především možnost zavázání se řešit společné věci, jež se týkají jejich společného soužití, dále pak vyživovací povinnost nebo využívat možnosti institutu osoby blízké.

Zákon umožňující soužití dvou osob stejného pohlaví neměl snadnou cestu, která byla ztížena možná právě díky kontroverznosti zákona. Poprvé o něm jednala sněmovna už v roce 1998, nicméně tehdy jej zamítla hned v prvním čtení. Poslanecká sněmovna zákon schválila až 16. prosince 2006. Byť byl zákon Václavem Klausem vetován, 15. března 2006 sněmovna zákon schválila, a to přehlasováním prezidentova veta. Dnešním dnem tedy nabývá platnosti zákon č. 115/2006 Sb.

Jaký máte názor na registrované partnerství vy? Zavrhujete manžele stejného pohlaví, nebo vám naopak imponují? Jaký je váš názor?

Zdroj: Wikipedia.org, Novinky.cz

Témata: homosexualita

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt