Koleda, koleda…

Koleda, koleda… zdroj: Orion.shellmix.com

27. 12. 2012, 17:59 | Jiřina Nováková

stalo se 27. prosince 1981 80. léta

Svátky, které se vlastně odjakživa pojí s pohodou, rodinou, přáteli, máme pomalu za sebou. Zase byly takové, jaké si je vždy přejeme – mírové.

Z rozhlasu, televize i z vlastních zdrojů (kazet i desek) jsme se mohli zaposlouchat do dobré hudby, jejíž pravá hodnota vynikne zvlášť tehdy, máme-li k jejímu poslechu klid a příjemné prostředí.

A kdy jindy je vhodnější doba, než o svátcích. Hudba tady není jen pro potěchu, dobrou náladu, pro radost. Dokáže podnítit i myšlenky ušlechtilé a vzrušivé, které právě v těchto dnech nabývají na důležitosti a aktuálnosti.

Náš třídně rozdělený svět nemá nic společného s bukolickou pastorelou. Hroty bomb i zášť kontrarevoluce v mnoha jejich podobách vrhají ostré stíny, které ani v pohodě našich domovů nelze nevidět.

Tak jako ve starodávných vánočních koledách pronikal neúprosný sociální podtext nad rádoby uhlazený povrch nereálných představ o spasení, tak i ze současné hudby, znějící v čase koledování, zaznívají tóny varovné i jásavé. Na počest člověka, který svým přístupem a přičiněním  může pozitivně ovlivnit život na této krásné planetě.

Zdroj: Rudé právo 27. prosince 1981, strana 5

Témata: komunismus, Vánoce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 31. 10. 2020, včera měl(a) svátek Tadeáš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt