Konec vlády jedné strany? Nejspíše ano

Konec vlády jedné strany? Nejspíše ano zdroj: Wikipedia.org

28. 11. 2011, 16:21 | Petr Šrajer

stalo se 28. listopadu 1989 80. léta

Praha – Jak to tak vypadá, naše vláda už si všimla, že nemá žádnou šanci. Po masových protestních akcích z posledních dní přichází oficiální vládní prohlášení, kde premiér Ladislav Adamec řekl, že vytvoří zcela novou vládu. Dále se zde mluvilo také o zrušení výuky marxismu-leninismu a také o jakémsi omezení KSČ a její vedoucí úloze ve státu.

Nějak se tomu ani nechce věřit, ale podívejme se, co tomuto dnešnímu prohlášení předcházelo. Začalo to tím, že v okolních státech, kde vládli komunisté, se začaly režimy hroutit a my jsme si řekli: „Tak přece to jde.“ Od této chvíle následoval nespočet demonstrací a jiných akcí, které byly brutálně potlačovány příslušníky veřejné bezpečnosti.

Během posledních týdnů už ale bylo jasné, že tohle KSČ jen tak nerozežene a neurovná. Toho si všimli hlavně obyvatelé Prahy, kde se v posledních dnech pořádala spousta akcí. Zmínil bych zde tu čtvrteční, na které se sešlo více než 300 000 protestujících. V sobotu se na Letné sešlo skoro 800 000 lidí a půl milionu obyvatel se sešlo na stejném místě i o den později.

Mezi protestujícími byl samozřejmě Václav Havel, ale také známý herec Rudolf Hrušínský nebo Jaroslav Hutka, který byl, kupodivu, vpuštěn na území České republiky. Hodně se mluvilo o připravované stávce, ke které včera doopravdy došlo. Většina podniků a firem dnes nepracovala a ti kteří museli, vyjádřili alespoň souhlas s akcí.

Celé město bylo zaplaveno transparenty s nápisy Konec vlády jedné strany a dnes se ukazuje, že to nebylo nadarmo. Doufejme, že KSČ splní své sliby a nedopadne to tak, jak tvrdí skeptici.

Křištálová kouleVěštecká koule

Zas tak růžově to opravdu nedopadne. Alespoň ne hned. Za dva dny sice opravdu dojde ke zrušení vyučování Marxismu-leninismu na vysokých školách, ale se změnou vlády to tak horké nebude. Na tu pořádnou a žádanou změnu si budeme muset ještě chvíli počkat.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: komunismus, KSČ, Sametová revoluce

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 27. 10. 2020, včera měl(a) svátek Erik

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt