Konstantin a Metoděj: Přišli jsme na Velkou Moravu šířit křesťanství

Konstantin a Metoděj: Přišli jsme na Velkou Moravu šířit křesťanství zdroj: Wikipedia.org

5. 7. 2011, 13:11 | Václav Bešťák

stalo se 5. července 863 starší

Veligrad – /UVNITŘ ROZHOVOR/ Na Velkou Moravu dnes dorazili Konstantin s Metodějem, aby zde šířili křesťanskou víru. Urazili sem velkou cestu až z daleké Soluně, a to na pozvání knížete Rostislava. O tom, proč přišli a jaké mají plány si můžete přečíst v rozhovoru, který jsme s nimi udělali.

Pozdrav Pánbůh, Konstantine a Metoději! Jsem skutečně rád, že jste ve svém nabitém programu našli místo pro rozhovor s Neaktualitami.
Konstantin: Dejžto Pánbůh. Máte pravdu, náš program je skutečně nabitý. Na druhou stranu Neaktuality jsou nástroj, díky kterému můžeme částečně plnit naše poslání.
Metoděj: Dnes jsme teprve dorazili z cesty, takže zatím spíše nabíráme sil, neboť úkol, který nám byl zadán, vyžaduje čistou mysl i tělo.

Proč vůbec sem, na Velkou Moravu, přicházíte?
Konstantin: Váš kníže Rostislav nás požádal o pomoc. A tak jsme se vydali ze Soluně, abychom mu pomohli šířit křesťanství.
Metoděj: Ano, ano. Rostislava trápilo, že bohoslužby jsou vedeny v latině nebo řečtině. Nevím jak vy, pane redaktore, ale předpokládám, že málokdo ovládáte latinu či řečtinu, natož pak obyčejní lidé. Jaký význam mají bohoslužby, které jsou vedeny v jazyce, kterému samy ovečky boží nerozumí?

To byl jediný důvod?
Metoděj: Mohli bychom to tak říct. Domnívám se, že Rostislav se velmi bál politického i náboženského tlaku německých kmenů.

Skutečně se kníže Rostislav obrátil přímo na vás dva?
Metoděj: Kníže Rostislav se obrátil na Byzantskou říši, aby vyslala biskupa.
Konstantin: Buď přesnější, bratře. Rostislav se obrátil na našeho císaře Michaela III.
Metoděj: Dobrá, na Michaela III. Nikdo moc ale neví, jaké poměry zde, na Moravě, vládnou. Byzance se proto nechtěla dostat do konfliktu s Římem, odmítla poslat biskupa, a tak jsme byli vysláni my dva. Prý díky znalosti jazyka.

Vraťme se zpět k vašemu poslání. Už máte, Konstantine, nějak rozmyšleno, jak situaci vyřešíte?
Konstantin: Zdejší obyvatele naučíme staroslověnštině. Používáme ji u nás v Soluni a je velmi jednoduchá a srozumitelná. Myslím si, že nebude problém zdejší bratry a sestry tomuto jazyku naučit.

Vytvoříte i nějaké specifické písmo? Jak se bude jmenovat?
Konstantin: Samozřejmě, s tím počítám. Cestou ze Soluně jsem měl spoustu času na přemýšlení a něco jsem dal dohromady. Své písmo pojmenuji pravděpodobně jako hlaholici. Aby byla plnohodnotným grafickým zápisem, bude mít 41 znaků.
Metoděj: Překládali jsme spolu do staroslověnštiny řadu liturgických knih. Přicházíme sem velmi připraveni, nechtěli jsme nechávat nic náhodě, neboť víme, jak důležitá je tato mise.

Co všechno jste do staroslověnštiny přeložili?
Konstantin: Já jsem se ujal překladu Nového Zákona. Ten se mi podařilo přeložit takřka celý. Dále jsem přeložil i několik žalmů a misálů.
Metoděj: Jak už jsem řekl, pomáhal jsem v překladu Nového Zákona, dále jsem přeložil životopisy církevních otců a nechal jsem přeložit zbytek bible.

Jak dlouho předpokládáte, že se na Velké Moravě zdržíte?
Konstantin: To záleží na tom, jak nám misijní činnost půjde. Netroufám si hádat, viděl bych to na takových třicet let. Když půjde vše hladce.

Poslední otázka na vás, Konstantine. Jak se vám líbí jméno Cyril?
Konstantin: Nevím, na co tím narážíte (smích). Cyril je krásné, řeholní jméno. Pokud se rozhodnu před svou smrtí vstoupit do kláštera a nějaké řeholní jméno přijmout, bude to právě Cyril. To vše je ale zatím jen ve hvězdách.

Díky vám oběma za rozhovor a přeji mnoho štěstí a úspěchů na Velké Moravě.
Konstantin: Rádo se stalo.
Metoděj: My děkujeme vám, neboť i tímto způsobem o sobě můžeme dát vědět. A to je nejdůležitější. Já zase přeji mnoho spokojených čtenářů Neaktualitám, protože my dva s bratrem, že Konstantine, se k nim rozhodně počítáme!

Zdroj: Wikipedia.org, Apha.cz

Témata: náboženství

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Metoděj: Ano, ano. Rostislava

  Vlad IV, 27. 2. 2016 15:34

  Reagovat

  Metoděj: Ano, ano. Rostislava trápilo, že bohoslužby jsou vedeny v latině nebo řečtině. Nevím jak vy, pane redaktore, ale předpokládám, že málokdo ovládáte latinu či řečtinu, natož pak obyčejní lidé. Jaký význam mají bohoslužby, které jsou vedeny v jazyce, kterému samy ovečky boží nerozumí?
  Zdroj: http://www.neaktuality.cz/domaci/konstantin-s-metodejem-dorazili-na-velkou-moravu-sirit-krestanstvi/

  Zavedený a neustále s jazykem ve vestě opakovaný nesmysl!
  O ,,srozumitolnost,, liturgického jazyka nešlo a jít nemohlo!
  Ono to nechce neustále opakovat zavedené nesmysly které nám ,,souška( případně pančelka) nakukala do hlavy!

Čtvrtek 15. 4. 2021, včera měl(a) svátek Vincenc

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt