Kosovo pravděpodobně vyhlásí nezávislost, Srbové narychlo svolávají Radu bezpečnosti

Kosovo pravděpodobně vyhlásí nezávislost, Srbové narychlo svolávají Radu bezpečnosti zdroj: Icrtopblog.org

13. 2. 2013, 17:08 | Tomáš Starý

stalo se 13. února 2008 21. století

New York – Srbsko požádalo o svolání krizové schůzky Rady bezpečnosti OSN. Chce jednat o situaci v Kosovu, které se chystá v nejbližších dnech vyhlásit nezávislost.

Žádost podal včera srbský velvyslanec při OSN Pavel Jevremović a podpořilo ji i Rusko, které je však k potenciálu schůzky skeptické. Rada bezpečnosti žádosti vyhověla, jednat se bude zítra.

„Žádáme o posouzení extrémně vážné situace v provincii Kosovo, kde jsme svědky posledních příprav na jednostranné vyhlášení samostatnosti,“ stojí v dopise předsedovi Rady bezpečnosti. Tento krok podle Jevremoviče představuje porušení rezoluce RB OSN číslo 1244 z roku 1999, která Kosovo umístila pod správu OSN a jednotek NATO, a zároveň narušení územní celistvosti Srbska, kterou rezoluce garantovala.

Proti čtvrtečnímu jednání se postavily někteří stálí členové rady, například USA a Velká Británie, které jsou spolu s dalšími západními státy připraveny nezávislé Kosovo uznat. Vysocí představitelé EU Benita Fererová-Waldnerová, která má na starosti evropské vztahy, a Javier Solana, který se stará o zahraniční politiku, ve středu opět zopakovali, že současný status Kosova není dále udržitelný.

[poll id=”33″]

Křištálová kouleVěštecká koule

OSN bude po čtvrtečním jednání, které nic nevyřešilo, s vyhlášením počítat. Stejně tak Evropská unie i samotné Srbsko, které však předem označí jednostranné odtržení Kosova za neplatné. Už v pátek se sejde kosovský parlament, aby urychleně odhlasoval zákony, které vyhlášení nezávislosti umožní.

Kosovo nezávislost skutečně vyhlásí. Stane se tak v neděli 17. února 2008. Česká republika uzná nezávislost Kosova 21. května téhož roku. „Vývoj byl takový, že se Kosovo osamostatnilo. A my s tímto faktem musíme pracovat, a uznat realitu, která se stala. Obzvlášť když máme v této oblasti přes 500 našich lidí,“ uvede ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Zdroj: zpravy.idnes.cz, www.novinky.cz, zpravy.idnes.cz, zpravy.idnes.cz, www.vlada.cz

Témata: EU, Kosovo, nezávislost, osn, Srbsko

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt