Král Přemysl porazil Maďary u Kressenbrunnu

Král Přemysl porazil Maďary u Kressenbrunnu zdroj: Wikipedia.org

12. 7. 2012, 16:53 | Tadeáš Sedláček

stalo se 12. července 1260 starší

Kressenbrunn – Slyšte, slyšte, právě dorazily zprávy o právě proběhnutém střetu našeho chrabrého krále, Přemysla Otakara, toho jména druhého, a jeho soka, maďarského krále Bély, toho jména čtvrtého.

Náš milostivý panovník, král český, markrabě moravský, pán Chebský a vévoda rakouský byl nucen potrestat Bélovy ničím nepodložené nároky na Štýrskou zemi. Bojechtivý Béla nechtěl situaci vyřešit u stolu s džbánem piva, a tak muselo dojít ke střetu u řeky Moravy.

Obě armády se zde skutečně setkaly, každá však na jiném břehu. Žádný z králů nechtěl vydat rozkaz k překročení řeky, neboť by to znamenalo vydání se do rukou protivníka. Nicméně panovníci uzavřeli rytířskou dohodu a Bélovi bylo dovoleno překročit řeku, Přemysl se zavázal k nečinnosti, zatímco jeho protivník bude šikovat řady do bojové posice.

Kressenbrunn

Google mapa

Pošetilí Maďaři však dohodu nedodrželi a jali se útoku na nepřipravená Přemyslova vojska ihned po přebrodění. Po počátečním šoku však Přemysl s Boží pomocí Bélu porazil. Několik tisíc Maďarů bylo při ústupu zabito v řece Moravě. Nezbývá než doufat, že Béla přišel k rozumu, a nedovolí, aby se Uherské království znovu pletlo do cesty našemu milostivému králi.

Křištálová kouleVěštecká koule

Bitva u Kressenbrunnu vejde do dějin jako jedna z největších středověkých bitev. Přemysl Otakar II. nejenže získává Štýrsko, ale také si z Bély IV. udělá spojence – vezme si jeho vnučku Kunhutu. Přemyslova expansivní politika však skončí tragicky roku 1278, kdy zahyne v bitvě na Moravském poli.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: bitvy, Maďarsko, Přemyslovci

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Úterý 20. 10. 2020, včera měl(a) svátek Michaela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt