Král Václav: Do syna Vladislava jsme vkládali velké naděje

Král Václav: Do syna Vladislava jsme vkládali velké naděje zdroj: Panovnici-evropy.estranky.cz

20. 5. 2013, 9:16 | Jan Špiroch

stalo se 20. května 1247 starší

Praha – Bohužel se stalo tom, co nikdo nečekal – budoucí vladař Českého království léta páně 1247 zemřel.

Vladislav, syn krále Václava, který měl být budoucností Českého království náhle zemřel v lednu tohoto roku, dle studie ranhojičů přirozenou smrtí.

S odstupem naše redakce oslovila krále Václava v době, kdy se proti němu začíná bouřit druhorozený syn Přemysl Otakar II. a pokusila se zjistit, jak se nyní se situaci jeho veličenstvo vypořádává.

Král Václav vzhledem k časové vytíženosti svolil jen ke krátkému rozhovoru, ale i přesto byla naše redakce jediná, která rozhovor podobného typu získala.

Vaše Veličenstvo, vrátil jste se na Pražský hrad ze svého loveckého zámečku, vede Vás k tomu vzpurnost Vašeho syna Přemysla?
Ano, je to tak. Původně jsme předpokládali, že ještě nějakou dobu strávíme na zámku, abychom vstřebali situaci, která nastala. Ale bohužel Přemyslovi nestačí vláda nad Moravou a nechce evidentně čekat až nastane jeho čas.

Říká se, že po smrti Vašeho syna zanedbáváte královské povinnosti a propadáte alkoholu, ale vypadáte velmi čile, co je pravdy na těchto informacích?
Je pravda, že určitou chvíli jsme nebyli úplně v nejlepší kondici, ale nyní se cítíme fit a jsme přesvědčeni, že se opět situace v království stabilizuje a budeme opět moci myslet na expanzi do Polských knížectví a do Rakous.

Jak to tak vypadá, tak se na stranu Vašeho syna přidala i šlechtická opozice, má i České království smluvené nějaké spojence? Nebo věříte, že královské vojsko bude schopno efektivně reagovat?
Jak víme, tak nikdo ve střední Evropě nemá o českém královském vojsku nejmenší pochybnosti. České vojsko je nadmíru silné a dokázalo to již například při křížových výpravách, které vedl náš vznešený a a moudrý otec Přemysl. Hovořil jsme již s Otou Bavorským a také s uherským králem Bélou IV. a oba ochotně přislíbili svou pomoc našemu království. Takže věříme, že povstání bude zastaveno a Přemysl se stane králem legitimním způsobem.

Asi nejvíce naše čtenáře zajímá, jak se nyní vyvíjí situace kolem Pražského hradu a budoucího krále po úmrtí Vašeho syna Vladislava, už jste s odstupem času rozhodl jak tuto situaci vyřešíte?
(povzdechne si) Do Vladislava jsme vkládali velké naděje. Byl to velmi talentovaný muž. Musíme ctít zákony království, a proto se následníkem automaticky stává Přemysl. Od vydání Buly sicilské tomu tak bylo v našem případě a bude tomu tak i v případě našich nástupců. Přemysl je velký bojovník a skvělý válečník, víme, že České království proslaví a také věřím, že přijde k rozumu a ustane ve své snaze odebrat nám královský titul. Přemysl je ještě mladý a měl by být i trpělivý. I my jsem takový byli, vládli jsme spolu s otcem (s Přemyslem I. Otakarem. pozn. redakce). Mnoho jsme se tak naučili.

Mnohokrát Vám Vaše veličenstvo děkuji za rozhovor.

[poll id=”99″]

Témata: král, panovník, rozhovor

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt