Král vydává dekret, Češi mají na Karlově universitě tři hlasy

Král vydává dekret, Češi mají na Karlově universitě tři hlasy zdroj: Simonak.eu

18. 1. 2011, 9:18 | Václav Bešťák

stalo se 18. ledna 1409 starší

Kutná Hora – Václav IV. dnes vydal dlouho připravovaný a projednávaný dokument – Dekret kutnohorský. Ten upravuje velice výrazným způsobem poměr hlasů, které mají jednotlivé národy na Universitě Karlově. V pozadí přípravy této listiny stojí hlavně Jan z Jesenice a Jeroným Pražský.

Václav říká, že je důležité dbát o prospěch všech lidí – tedy cizinců, ale sympatie k nim nesmí být na úkor Čechů. „Dávat přednost v lásce cizinci před domácím je proto zvrácením náležité náklonnosti, ježto pravá láska začíná vždy u sebe sama a potom se přenáší na potomky podle příbuzenství,“ stojí na začátku Václavovy listiny.

STÁHNĚTE SIKutnohorský dekret v plném znění

Do této doby měli na Karlově universitě domácí jeden hlas, zatímco cizinci (Poláci, Bavoři a Sasové) dohromady tři. Nyní mají cizinci jen jeden hlas, domácí pak tři. Proč se Václav rozhodl učinit tento krok, který Čechům na universitě dává takřka neomezenou moc? Proslýchá se, že potřebuje sympatie české části university, neboť v březnu tohoto roku se chystá do Pisy, kde bude řešit papežský rozkol.

„My tedy, považujíce za nespravedlivé a značně nevhodné, aby z prospěchu obyvatel, kteří po právu na něj mají nárok, těžili nadměrně cizinci a přistěhovalci, a oni pak aby se cítili být utiskováni nedostatkem a nevýhodami,“ píše se v dekretu. Václav se dokonce netají ani tím, že se inspiroval francouzským modelem poměrů hlasů na jejich vysokém učení.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kvůli kutnohorskému dekretu odejde z university německá část profesorů a studentů – asi 80% členů akademické obce. Ti se rozprchnou do universit ve Vídni, Krakově a Kolínu nad Rýnem. Vzdělanost se tak bude soustředit hlavně na české obyvatele.

Zdroj: Wikipedia.org, Rozhlas.cz, Ceskaliteratura.cz

Témata: král, škola, smlouva

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 25. 1. 2020, včera měl(a) svátek Milena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt