Královna Blanka skonala

Královna Blanka skonala zdroj: Wikipedia.org

1. 8. 2013, 17:29 | Michala Ondrušková

stalo se 1. srpna 1348 starší

Praha – Krátká, náhlá nemoc dnes českým zemím vzala milovanou královnu, choť mladého krále Karla, Markétu, řečenou Blanka, z Valois. Královně bylo pouhých 32 let. Království navíc zůstalo bez následníka.

Příčina úmrt Jejího Veličenstva není známa. Je možné, že mor, řádící v sousedních zemích si i v Praze vybral svou daň, ač se Čechám dosud zázrakem vyhýbal. Mnozí však královnin skon připisují spíše souchotinám.

Panovník, který v současné době pobývá z diplomatických důvodů v Pasově, zřejmě dosud tuto smutnou novinu neobdržel, je však jisté, že bude velmi zarmoucen. Král Karel choval svou manželku v úctě a lásce, stejně jako lidé českých zemí.

Ač bylo Její Veličenstvo korunováno před necelým rokem, lidé si ji velmi oblíbili pro její půvab i milou povahu. Byla také dobrou a trpělivou manželkou, jež svému choti povila dvě dcery – Markétu, pojmenovanou po sobě, a Kateřinu, jež nese jméno královy oblíbené světice. Bohužel se manželský pár nedočkal syna, který by byl zároveň následníkem.

Jejich Veličenstva spolu žila šťastna dlouhých dvacet pět let, i když část manželství prožili odloučeni, ať už z rozhodnutí zesnulého krále Jana, či díky častým cestám mladého krále Karla. Byli sezdáni ve věku sedmi let na francouzském dvoře, kde v té době oba pobývali, a odkud královna pocházela. Její francouzské příbuzenstvo, včetně krále Filipa, královnina bratra, bude zajisté také hluboce zarmouceno.

Památka na Její Veličenstvo zůstane živá i díky daru, jež věnovala svému království – zlatému pásu, který se stal součástí svatováclavské koruny. Tu nechal zhotovit její manžel, a která, dá-li Bůh, bude sloužit ke korunovacím dalších panovníků naší země.

 

 

 

Křištálová kouleVěštecká koule

Král Karel, který se za čas stane dokonce císařem, bude Blančinou smrtí zdrcen. Protože je ale především politikem, pochopí nutnost dalšího sňatku a zplození následníka. Bude se ovšem muset oženit ještě třikrát, než bude moci dožít vedle své poslední ženy Alžběty Pomořanské. Za jeho panování se české země dočkají své největší slávy, a to i díky jeho obratné sňatkové politice. Nicméně i za dlouhá léta bude s láskou vzpomínat na svou první ženu, průvodkyni v dětských hrách i v nelehkém dospívání, a v prvních krocích na scénu evropské politiky. Jak se bude psát v dobových listinách, dokonce se slzami v očích.

Královna bude pohřbena v rozestavěné svatovítské katedrále, ve společném sarkofágu spolu s dalšími ženami Karla IV.

Zdroj: wikipedie.cz,muzeumkarlovamostu.cz,panovnici.cz

Témata: Blanka z Valois, Karel IV, koruna, královna, panovník, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Blanka z Valois byla

    JUDr.Karel Vlk, 13. 10. 2013 9:04

    Reagovat

    Blanka z Valois byla nejoblíbenější manželkou Karla IV, který měl 4 ženy

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt