Krize v ČT vrcholí, Jiří Hodač rezignoval na post generálního ředitele

Krize v ČT vrcholí, Jiří Hodač rezignoval na post generálního ředitele zdroj: Virtually.cz

11. 1. 2011, 10:35 | Václav Bešťák

stalo se 11. ledna 2001 21. století

Praha – Krize v České televizi, která vypukla na začátku prosince minulého roku se možná konečně blíží ke svému konci. Jiří Hodač, generální ředitel ČT, dnes na svůj post rezignoval. Učinil tak ze zdravotních důvodů, i když za jeho odstupem z funkce možná stojí politický tlak, který na něj byl v uplynulých dnech vyvinut.

Jiří Hodač vydržel ve funkci generálního ředitele České televize pouhých 22 dní. Ačkoliv svojí dnešní rezignaci odůvodnil zhoršením svého zdravotního stavu – ve středu utrpěl kolaps a byl hospitalizován, je pravděpodobné, že v pozadí stojí politický nátlak. Jeho rezignace ale byla nevyhnutelná, neboť Rada ČT dostala podnět od Poslanecké sněmovny, aby ho odvolala do soboty, pokud neodstoupí sám.

Už od zvolení provázela jeho působení velká nevole ze strany zaměstnanců. Když byl 20. prosince minulého roku Radou ČT zvolen ředitelem v poměru hlasů 7:2, zaměstnanci vytvořili Krizový výbor. Ten měl řídit protesty proti způsobu, jakým byl Hodač zvolen. O dva dny později se své funkce ujal. Krizový výbor se nechal slyšet, že jeho volbu považuje za netransparentní a nebude ho, jakožto generálního ředitele ČT, respektovat.

Reputaci si Jiří Hodač nenapravil ani krokem, který učinil 23. prosince. Před budovu zpravodajství na Kavčích Horách povolal ochrannou službu. Ta neměla do budovy pouštět novináře a o den později, 24. prosince, ochranka nevpustila do budovy ani zaměstnance ČT.

V pondělí 3. ledna konstatoval Senát Parlamentu České republiky, že za situaci v České televizi je zodpovědný Jiří Hodač a Rada ČT. Senát vyzval Hodače k rezignaci a dále dal podnět Poslanecké sněmovně k odvolání Rady ČT.

Křištálová kouleVěštecká koule

V noci z 12. na 13. ledna bude odvolána Rada ČT Poslaneckou sněmovnou. Budou také schváleny výrazné změny v zákoně pojednávající o veřejnoprávní televizi. Ty vstoupí v platnost 25. ledna. Situace bude stabilizována s nástupem nového ředitele, Jana Balvína. Jedním z jeho prvních kroků bude odvolání členů managementu jmenovaných Hodačem.

Zdroj: Wikipedia.org, Ceskatelevize.cz

Témata: Česká televize, stávka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 23. 2. 2020, včera měl(a) svátek Petr

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt