Kroužek zlepšovatelů ze Slavkova sestrojil obsekávač obilí

Kroužek zlepšovatelů ze Slavkova sestrojil obsekávač obilí zdroj: Zichovice.cz

25. 7. 2011, 8:56 | Jakub Hájek

stalo se 25. července 1951 50. léta

Slavkov u Brna – Soudruzi z kroužku zlepšovatelů na STS ve Slavkově již v únoru jednali, jak urychlit letošní žně.

Především byla řešena otázka rušního obsekávání, při kterém bylo zaměstnáno vždy několik sekáčů a žen.

Byl přijat zlepšovací návrh soudruhů Konůpky, Floriána a Hamady k sestrojení obsekávače. Nyní ve žních se tento obsekávač výborně osvědčuje.

Obsekávač je namontován na traktoru Škoda a je rychle pohyblivý. Poháněn je od traktorového náhonu hřídelem v kloubovém uložení na žací lišty, tak nahání obilí na plachty, které po pokosení je transportováno na odháněcí plechy a tyto správným seřízením staví pokosené obilí k nepokosenému.

Soudruzi ze STS ve Slavkově svým zlepšovacím návrhem urychlí žňové práce a zároveň ušetří několik pracovních sil. Dříve jeden hektar žita obesekával jeden sekáč a žena půl dne. Obsekávač soudruhů ze STS Slavkov vykon tutéž práci za 15 minut a pokosené obilí za ním sebere samovaz.

Rudé Právo, 25. 7. 1951, str. 1

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: socialismus, vynálezy

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 9. 7. 2020, včera měl(a) svátek Nora

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt