Ležáky byly vymazány z mapy

Ležáky byly vymazány z mapy zdroj: Zanikleobce.cz

24. 6. 2010, 16:31 | Michal Kurečka

stalo se 24. června 1942 ½ 20. stol.

Ležáky – Nacisté srovnali obec Ležáky se zemí. Několik tamních obyvatel bylo popraveno, ostatní odvezení do Pardubic.

Tento šok nastal 14 dní po obdobně hrůzném činu, kterého se nacisté dopustili v Lidicích. Tato akce má být odplatou za to, že v Ležácích byla údajně ukrývána vysílačka Libuše parašutistické skupiny Silver A, která se účastnila atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten podlehl svým zraněním před třemi týdny.

Samotní atentátníci byli dopadeni v pražském kostele sv. Cyrila a Metoděje 18. června.

Němečtí nacisté opravdu krutě zasáhli do života mnoha desítek obyvatel této vísky nedaleko Pardubic. Ranní probuzení místních nenaznačovalo nic neobvyklého, po pár desítek minut se nestačili divit. Jejich vesnice byla obklíčena roty z Pardubic pod vedením gestapa.

Obyvatelé byli shromážděni a odvezeni do Pardubic na hromadnou popravu. Domy byly vypleněny a zapáleny.Při hromadné popravě bylo zastřeleno na 33 dospělých, do plynových komor bylo odvezeno 11 dětí, některé byly předány na převýchovu do Německa.

Křištálová kouleVěštecká koule

Dnes již na místě činu je postaven památník, který kopíruje původní půdorysy vybraných budov.

Témata: druhá světová válka, heydrichiáda, Ležáky

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt