Lidé slaví v ulicích, byl vyhlášen samostatný československý stát

Lidé slaví v ulicích, byl vyhlášen samostatný československý stát zdroj: Wikimedia.org

28. 10. 2010, 12:11 | Marek Hnátek

stalo se 28. října 1918 ½ 20. stol.

Praha/Ženeva – Nadšení zavládlo v ulicích! Po riskantních přípravách byl dnes, 28. října 1918, vyhlášen vznik Československa. Lidé bouřlivě oslavují nabytou svobodu, ničí vše, co připomíná monarchii a užívají si přicházejícího míru po vyčerpávající válce.

Více než třistaletá nadvláda Habsburků je u konce. Československo sice formálně zůstává součástí Rakouska-Uherska, ale od těchto hodin ve zcela jiném světle – jako svobodný stát. Masaryk, Štefánik, Beneš a další státotvorci se zapsali do dějin. Nesmíme zapomenout ani na odvážné vojáky, kteří dobrovolně vstoupili do československých útvarů v zahraničí a postavili se Habsburským vojskům.

[poll id=”20″]

Boj o suverénní stát nebyl snadný

Monarchie se snažila ze všech sil udržet kontrolu nad válkou zbídačenými zeměmi. Trestala u nás ty, kteří usilovali o českou a slovenskou samostatnost. Splnit cíl se jí ale nepodařilo. Osvobozenecká aktivita sílila v zahraničí, získávala spojence a podporovala domácí situaci. Vše vyvrcholilo aktuálními událostmi.

Prvním spojením exilových snah vedených T. G. Masarykem a domácích politiků byla Tříkrálová deklarace ze šestého ledna tohoto roku. Ta požadovala autonomii a společné území Čechů a Slováků. Podmínky deklarace a nabízeného míru byly dnes přijaty rozpadajícím se Rakouskem-Uherskem.

Masarykovi, který v exilu usiloval o svobodný národ od prosince 1914, se v polovině tohoto roku podařilo získat uznání Dohody pro stát Čechů a Slováků. V Paříži zřídil prozatimní československou vládu. 14. října následovala na našem území generální stávka na protest vyvážení už tak nedostačujících potravin.

Rakousko-Uherskou potvrdilo československou samostatnost!

Dnes se v Ženevě setkali čeští a slovenští představitelé, aby jednali o vzniku československého státu. V Praze se mezitím členové Národního výboru vydali na Obilní ústav – obilí, které mělo být ráno odesláno na frontu, zůstalo na místě. Poté bylo oznámeno, že Rakousko-Uhersko přijalo podmínky míru, obsahující i samostatnost národů v monarchii. Oslavy mohly začít!

Zdroj: Wikipeida.org, Dejepis.com

Témata: první republika, Tomáš Garrigue Masaryk, vznik Československa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 21. 11. 2019, včera měl(a) svátek Nikola

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt