Marie Terezie byla v Praze korunována českou královnou

Marie Terezie byla v Praze korunována českou královnou zdroj: Wikipedia.org

12. 5. 2011, 9:57 | Jiřina Nováková

stalo se 12. května 1743 18. stol.

Praha – Dnes byla Praha svědkem mimořádné události – korunovace Marie Terezie. Do Prahy přijela šestadvacetiletá Marie již 29. dubna, aby tato významná událost měla punc náležité důstojnosti a vážnosti.

Dětství Marie Terezie

Marie Terezie je nejstarší dcera císaře Karla VI. a Alžběty Kristýny Brunšvické a je  předpokládanou dědičkou habsburských zemí-rakouského dědictví.  To proto, že její jediný bratr Leopold zemřel v necelých sedmi měsících (ještě před jejím narozením). Brzo poté umřela i nejmladší, teprve šestiletá sestra Marie Terezie – Marie Amálie.

Marii Terezii vychovávali hned od mládí jezuité, kteří ji učili hlavně náboženství. Kromě náboženství se Marie učila jazykům –latině, francouzštině a němčin ï dějinám. Nelze nejmenovat kreslení, tanec a hudbu.

Marii Terezii se provdala roku 1736 za Františka Štěpána.

Po smrti svého otce 1740 se stala panovnicí nad habsburskými zeměmi, rakouskou arcivévodkyní, vévodkyní lotrinskou a vévodkyní toskánskou. Ostatní tituly včetně královny české a markraběnky moravské si musela postupem času nechat nejprve potvrdit. Takových titulů bylo celkem 20 včetně císařovny-manželky, který také neskýtal mnoho panovnických jistot.

Karel VI. nezasvětil svou dceru do panovnických problémů a ona tak musela převzít celou vládu po svém otci, aniž by měla znalosti místních poměrů.

V dnešní době se již Marii Terezii poměrně daří a zaznamenává politické i osobní úspěchy.

Křištálová kouleVěštecká koule

Poslední léta svého života Marie Terezie budou  neklidné a stresující. Velkou ránu jí způsobí smrt manžela a taky vleklé spory s vlastním synem. Marie Terezie porodí celkem 16 dětí.

Zemře 29. listopadu 1780 následkem předchozího nachlazení na lovu bažantů. Bude pochována  stejně jako její manžel a její vychovatelka  v rodinné kapucínské kryptě.

Témata: korunovace, Marie Terezie

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Marii Terezii nesahal žádný

  Bezdomovec, 12. 5. 2012 8:53

  Reagovat

  Marii Terezii nesahal žádný z Ceských prezidentů ani po kotníky.

 • Ano - jedním z

  Will, 12. 5. 2012 17:57

  Reagovat

  Ano – jedním z úspěchů je ztráta Slezska…

 • Rakousko ztratilo Slezko i

  Bezdomovec, 12. 5. 2012 20:35

  Reagovat

  Rakousko ztratilo Slezko i jiné části uzemí. Ale kdyby M.T prohrála válku o Rakouské děditství tak Ceský národ by přestal existovat, a dneska jsme mluvili německy. Je třeba se podívat do historie, kdo kde s kým proti komu. Ceské stavy se moc v tomto konfliktu nevyznamenaly.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt