Měsíc myslivosti radí: Nezachraňujte opuštěná srnčata, bez vašeho soucitu přežijí

Měsíc myslivosti radí: Nezachraňujte opuštěná srnčata, bez vašeho soucitu přežijí zdroj: SXC.hu

24. 6. 2013, 20:12 | Jiřina Nováková

stalo se 24. června 1971 70. léta

Stává se téměř denně, že návštěvník lesů nalezne malá, jen několik dnů stará srnčata a koloušky. Srna obvykle klade dvě mláďata, která několik dnů po narození jsou málo pohyblivá, a hlavně se nebojí lidí. Protože je vlastně ještě neznají.

Když se člověk k malým srnčatům přiblíží, srna odskočí a ukryje se někde poblíž. A v tomto momentě, když lidi objeví opuštěná srnčata, propadají nerozumnému soucitu, pokládají je za opuštěná a berou je domů  nebo odvádějí polesnému s dobrým pocitem, že je zachraňují.

V tomto případě se vděku nikdo nedočká. Nemístný soucit toho  hodně pokazí, většinou to dopadne katastroficky. Přestože se srnčata dostanou do lesovny, srna se k nim již nevrátí. A tak mnohdy i ta největší péče lidí je marná, nemůže nahradit jejich mámu – srnu.

Zdroj: Rudé právo

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt