Mezinárodní den žen: Muži, obdarujte ženy květinami!

Mezinárodní den žen: Muži, obdarujte ženy květinami! zdroj: Corbisimages.com

8. 3. 2011, 6:49 | Václav Bešťák

stalo se 8. března 1948 ½ 20. stol.

– Dnes nemusíte chodit do práce! Náš Československý stát si připomíná nerovné postavení žen ve společnosti, a to formou státního svátku – Mezinárodního dne žen. Ačkoliv svátek se poprvé slavil již před 37 lety, u nás počíná jeho tradice až dneškem.

Když 8. března roku 1908 protestovaly v newyorských ulicích švadleny, které požadovaly zkrácení pracovní doby, zvýšení platů, hlasovací právo a zakázání dětské práce, rozhodla se Socialistická strana USA, že vytvoří ženám vlastní svátek. Národní den žen připadl na poslední únorovou neděli. Oslavovali ho ale jen Američané.

Po Německu, Švýcarsku, Rakousku, Dánsku i Rusku se můžeme připsat na seznam evropských zemí, kteří Mezinárodní den žen uznávají. U nás se pak stává i státním svátkem.

„Moc si toho vážím. Myslím si, že je důležité si nerovnost žen připomenout,“ říká jedna z náhodně námi oslovených žen Jana. „Možná bychom na tu nerovnost měli myslet pořád a ty rozdíly mezi mužskejma a ženskejma se měli snažit setřít,“ dodává druhá žena, Petra. Náš rozhovor zaslechl jeden postarší muž na nedaleké lavičce, který vtipně glosuje: „Hm, snad ho komunisti nezneužijou k ňákejm prasárnám…“

Muži, vážíme si toho, že čtete náš plátek a jsme vám za to vděčni. Pokud jste tak ještě ale neudělali, zaskočte ihned do nejbližšího květinářství a darujte milované ženě květinu! Ženy, vám přejeme všechno nejlepší!

Zdroj: Parlamentnilisty.cz, Wikipedia.org

Témata: svátek, žena

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 29. 10. 2020, včera měl(a) svátek Státní svátek

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt