Ministr financí Alois Rašín podlehl zranění z lednového atentátu

Ministr financí Alois Rašín podlehl zranění z lednového atentátu zdroj: Valka.cz

18. 2. 2012, 13:52 | Michal Karas

stalo se 18. února 1923 ½ 20. stol.

Praha – Československo zažívá velký smutek. Dnes ráno podlehl zraněním následkem atentátu ministr financí Alois Rašín.

Alois Rašín byl 5. ledna postřelen jistým Josef Šoupalem, dvacetiletým komunistou. Ministr financí dostal zásah do zad, když chtěl nastoupit do svého vozu v bytě v Žitné ulici.

Zatím se neví, kdo se stane předsedou rezortu financí. Měla by o tom rozhodnout vláda v nejbližších dnech. O osudu vraha Šoupala je rozhodnuto. Byl dnes odsouzen k 18 letům vězení.

[poll id=”51″]

Život Aloise Rašína

Alois Rašín se narodil 18. října 1867 v Nechanicích, obce poblíž Hradce Králové. Studuje celkově na třech gymnáziích a to v  Novém Bydžově, Broumově a Hradci Králové.  Původně je studentem Lékařské fakulty UK, ale později přestupuje ze zdravotních důvodů na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kterou úspěšně dokončuje roku 1891.  Brzy se začíná angažovat v politice, díky tomu však přichází o svůj titul a je vězněn dva roky v Plzni-Borech. Díky amnestii opouští věznici roku 1895 a po jeho propuštění mu navrátí titul doktora práv.

Podílí se na založení Radikálně státoprávní strany a přeměně Radikálních listů v deník. Roku 1900 se však z aktivní politiky stahuje, zakládá advokátní kancelář a politické dění komentuje pouze příležitostně na stránkách deníku Slovo. V roce 1907 vstupuje díky změnám zpátky do strany mladočeské, v němž se dostává do vedení partaje a zde se věnuje psaní do Národních listů. V roce1911 úspěšně kandiduje za Klatovy do Říšské rady, kde působí ve finančním a rozpočtovém výboru.

Ihned po vypuknutí války se zapojuje do odbojové organizace Maffie. Roku 1915 ho zatýkají spolu s Karlem Kramářem, Vincencem Červinkou a Josefem Zamazalem a v procesu, který trvá do července 1916, jsou obžalovaní odsouzeni k trestu smrti pro velezradu a vyzvědačství. Naštěstí je zachrání změna panovníka, František Josef I. umírá a nahrazuje ho Karel I., který jim nakonec udělí amnestii.

28. října 1918 spolu s Antonínem Švehlou, Jiřím Stříbrným, Františkem Soukupem a Vavrem Šrobárem vyhlašuje samostatný stát. Právě Rašín je autorem textu prvního zákona. Stává se prvním ministrem financí Československa a je tvůrcem měnové reformy. Ve svém úřadě zastává politiku šetření a budování státu.

Křištálová kouleVěštecká koule

Novým ministrem financí se stane Bohdan Bečka, senátor Národního shromáždění republiky Československé za Československou národní demokracii.

Zdroj: Ceskatelevize.cz, Wikipedia.cz

Témata: Alois Rašín, atentáty, ministři, úmrtí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Škoda té ankety, protože

  Kepi, 18. 2. 2012 15:22

  Reagovat

  Škoda té ankety, protože z ní nejde poznat, jestli ti co klikli na nepřiměrený si myslí, že by měl dostat víc nebo míň

  • To je pravda, za

   Michal Karas, 18. 2. 2012 20:13

   Reagovat

   To je pravda, za to se omlouvám. Musím si na ty ankety dávat pozor a dělat je lepší. :-)

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt