Ministr vnitra Langer navrhl zrušení Dělnické strany

Ministr vnitra Langer navrhl zrušení Dělnické strany zdroj: MVCR.cz

5. 11. 2010, 11:23 | Jakub Hájek

stalo se 5. listopadu 2008 21. století

Praha – Šéf ministerstva vnitra Ivan Langer oznámil na mimořádné tiskové konferenci, že navrhl vládě rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany. Už ale před jejím začátkem to serveru Neaktuality.cz sdělil Václav Henych, vrchní ředitel sekce legislativy a všeobecné správy ministerstva. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas to označuje za likvidaci opozice.

“Pohár trpělivosti s Dělnickou stranou přetekl. Jsem bytostným zastáncem soutěže ideí a politických stran, není ale možné, aby se pod rouškou svobodné soutěže skrývala činnost, která je neslučitelná s existencí demokratického právního státu,” sdělil Langer na tiskové konferenci.

Ještě před pár dny nic nenasvědčovalo dnešnímu oznámení. Jedním z hlavních důvodů, které ho k návrhu vedly, je už dřívější prohlášení Dělnické strany, podle kterého vyhlásila „nulovou toleranci vůči polistopadovému systému, po jehož odstranění již delší dobu volá.“

Návrhu podle něj předcházely důkladné analýzy projevů extremistů na různých mítincích a také pečlivé sledování struktury členské základny strany. „Obeslal jsem kolegy z dalších resortů, aby se k návrhu vyjádřili. Poté ho projedná vláda,“ dodal Langer.

[poll id=”23″]

Křištálová kouleVěštecká koule

11. listopadu 2008 Vandas podá na ministra vnitra trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejného činitele; uvedl v něm, že Langer porušil také Listinu základních práv a svobod, protože se DS snaží poškodit jako opoziční demokratickou stranu.

17. listopadu 2008 se premiér Mirek Topolánek po střetu v Litvínově veřejně postaví za zrušení Dělnické strany: „Určitě ministra Langera v jeho návrhu podpořím (…) Takové excesy, které se staly v Litvínově, je třeba postihovat velmi tvrdě.“

24. listopadu 2008 vláda České republiky požádá Nejvyšší správní soud o rozpuštění Dělnické strany. Bude to poprvé, kdy se tak stalo z politických a ne formálních důvodů jako neposkytování účetní uzávěrky.

4. března 2009 speciální senát Nejvyššího správního soudu zamítne návrh české vlády, aby Dělnickou stranu rozpustil. Soud zkonstatuje, že v řízení nebylo prokázáno, že by činnost Dělnické strany byla v rozsahu skutečností tvrzených a prokázaných vládou naplněním uvedených důvodů pro její rozpuštění.

23. září 2009 podá vláda Jana Fischera nový návrh na rozpuštění Dělnické strany. Ta bude 17. února 2010 rozhodnutím Nejvyššího správního soudu opravdu rozpuštěna. Strana sice ještě podá 15. března 2010 stížnost, ale 27. května 2010 Ústavní soud potvrdí oprávněnost rozsudku Nejvyššího soudu.

Zdroj: iDNES.cz, Novinky.cz, Wikipedia.org

Témata: Dělnická strana, Ivan Langer, politická strana

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 17. 6. 2019, včera měl(a) svátek Zbyněk

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt