Místo poctivé práce prodával pašované hodinky, dostal tři roky na tvrdo

Místo poctivé práce prodával pašované hodinky, dostal tři roky na tvrdo zdroj: Muzeum PČR

8. 5. 2013, 20:18 | Jakub Hájek

stalo se 8. května 1973 70. léta

Praha – Pan Kalabán, jak sám prohlašoval, měl smůlu v zaměstnání. Buď se mu zdálo, že za svou práci bere málo, a proto si hledal jinou, anebo, což bylo častěji, s ním zaměstnavatel pro jeho lajdáctví rozvázal pracovní poměr.

Ale Kalabán byl čilé mysli, a tak přišel na to, že bude lépe pracovat hlavou než rukama. Protože štěstí nechodí jen po horách, zachytilo se i o něho. Zastavil ho takový mrňavý človíček a nabízel mu za čtyři stovky pěkné hodinky. Kalabán nekoupil, ale zavětřil svoji šanci. Pozval mrňouse na pivo a…

Druhého dne mu po velkém zdráhání půjčila tchyně tři tisícovky a Kalabán již poledním rychlíkem ujížděl do Bratislavy. Tam se ukázalo, že „pivní informace“ toho mužíčka jsou pravdivé. Po dvě stě padesáti korunách nakoupil desatery hodinky a hned příští ráno obíhal pražské restaurace, obchody a kanceláře a jako mimořádnou koupi nabízel k prodeji švýcarské hodinky světové značky Bourbon. Tak se, jakoby mávnutím kouzelného proutku, stal z lenivého dělníka úspěšný obchodník, neboť během čtrnácti dní celý cyklus opakoval.

Džob jako džob, úsměvně vysvětloval Kalabán manželce své plány, když na něm požadovala peníze na živobytí, neboť babička už dlouhou dobu hradila všechny výdaje pětičlenné rodiny. A stejně dopadla i ta druhá, která se domáhala vrácení půjčky.

Kalabán odjel do Bratislavy v pevném přesvědčení, že snesl dostatek argumentů jako protiváhu k prosbám obou žen. Vždyť část peněz potřeboval na nákup nového zboží, něco již utratil a za to, co zbylo, se musí obléci, protože obchodník má vypadat důvěryhodně. A ne jako trhan, o kterém by si každý myslel, že prodávané zboží ukradl.

Když se však vrátil, byl zprvu překvapen, že je byt prázdný. Nakonec však zaplesal, neboť poznal, že teprve teď se může plně věnovat svému obchodu.

Sedm cest vykonal z Prahy do Bratislvy a zpět. Dost dlouho trvalo, než se podařilo zadržet a vsadit do vazby podnikavce, který po Praze prodával bezcenný brak dovážený pašeráky. Pro trestné činy spekulace a zanedbávání povinné výživy byl Kalabán odsouzen pražským soudem k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky a k povinnosti nahradit pětašedesáti osobám způsobenou škodu.

Kalabán byl poučen, ale měli bychom si z toho něco vzíti my. Třeba: Nehasme různé nešvary, až když se sami napálíme. Pomáhejme včas zabraňovat všem Kalabánům, aby nemohli okrádat důvěřivé lidi.

Zdroj: archiv.ucl.cas.cz

Témata: hodinky, podnikání, podvod, soud

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 5. 3. 2021, včera měl(a) svátek Stela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt