Místo sklizně pohroma a oči pro pláč

Místo sklizně pohroma a oči pro pláč zdroj: Zoom.iprima.cz

27. 6. 2013, 20:59 | Jiřina Nováková

stalo se 27. června 1989 80. léta

Košice – Na polích JZD na Košicku obvykle v tomto období už hučí kombajny. Přední pěstitelé obilí začínají na písčitých pozemcích sklizeň mezi prvními na východě republiky. Během pouhé jedné hodinky radostný elán vystřídal smutek a dokonce pláč.

Netrvalo to tak dlouho, když se nad vesnicemi a poli družstva otevřela obloha. Lilo jako z konve. Takový příděl vody nestačila řeka Bodva unést, a tak se pod hladinou postupně ocitaly sklepy, dvory, zahrady, pole…

Neradostný pohled poskytují hlavně družstevní pole, která postihla i další pohroma v podobě ledových krup, takže z více než tisíce hektarů obilí je poničeno okolo dvaceti procent. Ve vodě se ocitly i foliovníky a záhony se zeleninou.

Pravou spoušť však způsobil ledový déšť na kukuřičných polích, z nichž pěstitelé sklízejí více než sedm tun z hektaru. Letos to asi nebude vůbec nic. Kukuřice na zrno a siláž na ploše 900 hektarů je zničena zcela beznadějně.

Proti rozmarům počasí je člověk bezmocný.

Zdroj: Rudé právo

Témata: počasí, zemědělství

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 20. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zita

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt