Mládež mají usměrnit sociální asistenti

Mládež mají usměrnit sociální asistenti zdroj: Odaha.com

31. 1. 2013, 15:47 | Michal Karas

stalo se 31. ledna 1994 90. léta

Praha – Ministerstvo práce a sociálních věcí hodlá letos do ulic některých měst zavést takzvané sociální asistenty, kteří by usměrňovaly především skupiny mladých lidí, kteří mají sklon k násilí, ke zločinnosti nebo k alkoholismu.

Experiment by měl být zaveden například v Brně, Mostu, Jaroměři nebo ve Vimperku. Někteří odborníci ovšem působení sociálních asistentů v některých oblastech republiky zpochybňují.

Sociální asistent má být novým typem sociálního pracovníka, který dobře zná prostředí ve městech a chování určitých sociálních skupin. Podle Terezy Čakrtové z ministerstva práce  a sociálních věcí by měli asistenti, které budou platit z rozpočtů okresní úřady, neformálně mezi mládež proniknout a pozitivně ovlivňovat jejich chování. Čakrtová uvedla, že se ministerstvu už přihlásilo k této práci několik mladých mužů.

Ve vyspělých západních státech jsou tyto formy sociální práce, tzv. street work, mezi rizikovými skupinami hojně využívány. Ve Francii se například sociální pracovnice uplatňují i mezi pouličními prostitutkami. V České republice se však o sociální práci mezi prostitutkami zatím jen uvažuje.

Podle sociálního kurátora okresního úřadu v Teplicích Martina Rotha je ale působení sociálních asistentů v některých oblastech nereálné. “Nedovedu si představit, jak by například pracovali s prostitutkami” uvedl kurátor Roth. Připustil, že mezi prostitutkami v Teplicích a u silnice E 55 v Dubí, kterých policie eviduje 650, je vysoké procento mladistvých a nezletilých.

„Většinou jde o Romky, které tato činnost baví nebo jsou k ní nuceny vlastní rodinou. Z normálních rodin se rekrutuje jen malá část prostitutek, které si tuto činnost zvolily pod vlivem party.“ řekl kurátor Roth. Uvedl, že prostituci může do společensky únosných mezí usměrnit spíš legislativa.

Zdroj: MF Dnes, 31. ledna 1994

Témata: mládež, prostitutka

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt