Mošt jako pomocník v boji s alkoholismem v Ústeckém kraji

Mošt jako pomocník v boji s alkoholismem v Ústeckém kraji zdroj: SXC.hu, nkzs

14. 2. 2012, 17:28 | Adam Z.

stalo se 14. února 1957 50. léta

Ústí nad Labem – O Ústeckém kraji je známo, že je jedním z největších producentů ovoce. Na stráních kolem Labe i v podhůří Krušných hor jsou sady, které dávají ročně stovky a stovky vagonů ovoce.

Některé roky je ovoce tolik, že pracovníkům výkupu a národních výborů jde hlava kolem, kam s ním. Tak tomu bylo i loni. Vykoupené ovoce ještě dnes je ve skladech a odbyt je malý.

Ještě jedna věc je o Ústeckém kraji známa, a to, že patří mezi kraje s největší spotřebou lihovin. Tahle věc způsobuje velkou absenci v závodech, a to hlavně po dnech výplat. Z toho jde kolem zase hlava vedoucím závodů.

Z ovoce, které leží ve skladech, by mohly být vyrobeny tisíce lahví moštu, jenž by měl vliv na spotřebu alkoholických nápojů. Řeknete si – proč to nejde?

Odpověď je jako na dlani. Výrobna moštů, která dříve byla v Severočeských tukových závodech, je nyní v Mochově a jenom na Děčínsku, kde je velký počet ovocných stromů, bylo zrušeno pět výroben moštu. Jen jedna je v provozu a ta krouhá zelí dovážené z Hradce Králové. V celém kraji je jen jeden podnik, kde se zpracovává ovoce na ovocné šťávy, a to žatecká Fruta, která je však vzdálena od hlavní ovocnářské oblasti.

A přece by šlo tyto dvě věci spojit tak, aby z ovoce byl vyráběn mošt a v obchodech byly k dostání nejen lihoviny. Vyřešila by se tím otázka, kam s ním, a komise boje proti alkoholismu by dostaly silného pomocníka.

Rudé právo, 14. 2. 1957, str. 3

Zdroj: Rudé právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: alkohol, komunismus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 14. 4. 2021, včera měl(a) svátek Aleš

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt