stalo se 14. února 1957 50. léta
Ústí nad Labem – O Ústeckém kraji je známo, že je jedním z největších producentů ovoce. Na stráních kolem Labe i v podhůří Krušných hor jsou sady, které dávají ročně stovky a stovky vagonů ovoce.
Některé roky je ovoce tolik, že pracovníkům výkupu a národních výborů jde hlava kolem, kam s ním. Tak tomu bylo i loni. Vykoupené ovoce ještě dnes je ve skladech a odbyt je malý.
Ještě jedna věc je o Ústeckém kraji známa, a to, že patří mezi kraje s největší spotřebou lihovin. Tahle věc způsobuje velkou absenci v závodech, a to hlavně po dnech výplat. Z toho jde kolem zase hlava vedoucím závodů.
Z ovoce, které leží ve skladech, by mohly být vyrobeny tisíce lahví moštu, jenž by měl vliv na spotřebu alkoholických nápojů. Řeknete si – proč to nejde?
Odpověď je jako na dlani. Výrobna moštů, která dříve byla v Severočeských tukových závodech, je nyní v Mochově a jenom na Děčínsku, kde je velký počet ovocných stromů, bylo zrušeno pět výroben moštu. Jen jedna je v provozu a ta krouhá zelí dovážené z Hradce Králové. V celém kraji je jen jeden podnik, kde se zpracovává ovoce na ovocné šťávy, a to žatecká Fruta, která je však vzdálena od hlavní ovocnářské oblasti.
A přece by šlo tyto dvě věci spojit tak, aby z ovoce byl vyráběn mošt a v obchodech byly k dostání nejen lihoviny. Vyřešila by se tím otázka, kam s ním, a komise boje proti alkoholismu by dostaly silného pomocníka.
Rudé právo, 14. 2. 1957, str. 3
Zdroj: Rudé právo – Archiv.ucl.cas.cz
Témata: alkohol, komunismus