Most vystěhuje nepřizpůsobivé občany do kolonií za městem

Most vystěhuje nepřizpůsobivé občany do kolonií za městem zdroj: SXC.hu

8. 2. 2013, 19:04 | Jakub Hájek

stalo se 8. února 1994 90. léta

Most – Mostecká radnice chce vybudovat na periferii města kolonie, v nichž by nepřizpůsobiví občané mohli žít podle svých zvyklostí, aniž by omezovali práva ostatních obyvatel.

V letošním rozpočtu na ně vyčlenila 10 milionů korun. Ve třech koloniích by mělo bydlet vždy po 500 až 1250 lidech.

V Mostě, který byl kvůli těžbě uhlí nově vystavěn a nyní má pouze byty I. kategorie, žije podle starosty Bořka Valvody asi dvě stě rodin, které neplatí nájem a devastují byty. Dluhy na nájemném dosahují ve městě 18 milionů korun a jenom provoz a údržba romského sídliště Chanov stojí město ročně 7,5 milionu korun.

Podle Valvody se investice do rekonstrukce tohoto sídliště ukázaly jako neefektivní, neboť jeho obyvatelé devastovat byty nepřestali.

Protože celé město je napojeno a centrální vytápění, není možné zastavit dodávky tepla neplatičům, aniž by byli poškozen ostatní nájemníci. Město proto tyto služby dlouhodobě platí ze svého.

Starosta Valvoda Neaktualitám sdělil, že není důvod k tomu, aby lidí schopní pracovat užívali nadále vysoký standard na cizí účet. Město by se tím vystavovalo riziku, že platit nájem přestanou hromadně i další lidé.

V koloniích by nepřizpůsobiví občané měli dostat pouze přízemní cihlové buňky s betonovou podlahou o rozměrech 40 až 50 metrů čtverečních. Jediným vybavením bytu bude díra do komínu. Elektrický proud má být k dispozici pouze v jedné společné místnosti a rovněž přívod vody a turecké záchody budou centrální. V kolonii však bude fungovat prodejna potravin a bude zde mít služebnu městská policie.

Do kolonií by se nájemníci měli vystěhovat na základě soudního rozhodnutí. „Nemělo by se však týkat sociálně slabých občanů, kteří se snažili platit nájemné včas. Pro ně je připraveno bydlení v sociálních domech,“ uklidňuje starosta.

Podobné problémy řeší i Ústí nad Labem. Proto zastupitelstvo města uložilo v září loňského roku radě, aby zadala vypracování studie pro ubytování nepřizpůsobivých osob tak, aby nenarušovaly práva a a svobody ostatních občanů.

[poll id=”87″]

Zdroj: MF Dnes, 8. února 1994, str. 3

Témata: bydlení, kolonie, Romové, vystěhování

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt