Na Berounsku byl slavnostně otevřen hrad Karlštejn

Na Berounsku byl slavnostně otevřen hrad Karlštejn zdroj: Wikipedia.org

27. 3. 2011, 14:21 | Jiřina Nováková

stalo se 27. března 1357 starší

Karlštejn – S okázalou pompou slávy a za přítomnosti českého krále a římského císaře Karla IV. byl otevřen hrad Karlštejn.

Hrad ve stylu gotiky s mohutným opevněním, který se majestátně vzpíná na skalním ostrohu a hrdě se zrcadlí ve vodní hladině klidného toku řeky Berounky, tvoří ucelený soulad přírodní krásy a lidské dovednosti.

Základní kámen hradu byl položen v roce 1348. Český král a římský císař nechal postavit Karlštejn jako panovnickou pokladnici, kam by uložil říšské korunovační klenoty a svaté relikvie. A také aby byly později v jeho útrobách uchovány další vzácně klenoty a zabezpečeny na důstojném místě.

Panovník se na hradě usídlil dříve, než byla stavba slavnostně otevřena, aby mohl osobně dohlížet na probíhající interiérové práce. Tehdy zbývalo dokončit ještě některé vnitřní součásti, zejména kapli svatého Kříže.

Křištálová kouleVěštecká koule

Vzácné korunovační klenoty na hradě s přestávkami vydrží až do počátku 17. století. Hrad bude postupně chátrat. Velká rekonstrukce hradu v letech 1877 – 1899 způsobí sice značný zásah do autenticity areálu, ale řada interiérů zůstane zachována.

Hrad Karlštejn se stane jedním z nejvíce navštěvovaných českých historických objektů jak našimi tak i zahraničními turisty.

Obdivovaná vždy bude kaple sv. Mikuláše, která je vlastně soukromou kaplí Karla IV. vyzdobenou polodrahokamy. Pozornost si získá vzácná kaple sv. Kříže a studniční věž, chránící studnu 96 metrů hlubokou.

Hrad bude vždy vděčným námětem romantických spisovatelů a básníků. Z literárních děl ho nejvíce proslaví divadelní hra Jaroslava Vrchlického “Noc na Karlštejně”.

Témata: hrad, slavnost, stavba

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt