Na Hradčanském náměstí byla slavnostně odhalena socha Tomáše Garrigua Masaryka

Na Hradčanském náměstí byla slavnostně odhalena socha Tomáše Garrigua Masaryka zdroj: Ceskabesedarijeka.hr

7. 3. 2012, 23:25 | Jiřina Nováková

stalo se 7. března 2000 90. léta

Praha – Hradčanské náměstí bylo dnes zcela zaplněno. Při příležitosti 150. výročí narození T. G. Masaryka , byla slavnostně odhalena jeho bronzová socha. Tohoto slavnostního aktu se ujal sám prezident České republiky Václav Havel.

Současně dnešním dnem byla na Pražském hradě otevřena výstava o životě a díle T. G. Masaryka ve Starém královském paláci.  Hradní pošta razítkovala příležitostné poštovní známky, vydané k tomuto výročí, až do pozdních večerních hodin.

Zhotovení sochy iniciovala Nadace – Masarykovo demokratické hnutí, které bylo v roce 1989 založeno Alexandrem Dubčekem a Václavem Havlem. Sochu v nadživotní velikosti vytvořili akademičtí sochaři Josef Vajce a Jan Bartoš podle původního díla sochaře Otakara Španiela z roku 1931. Socha je vysoká 3 metry a váží okolo 555 kilogramů.

Slavnostního odhalení se kromě prezidenta Václava  Havla zúčastnila i  americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, primas český Miloslav kardinál Vlk a další významní hosté.

Než bylo rozhodnuto o umístění tohoto pomníku na Hradčanech, byl model sochy postaven na pěti dalších místech v Praze (Újezd, Sněmovní ulice, náměstí Jana Palacha, Klárov, Národní divadlo – Masarykovo nábřeží). Byl vyzkoušen také v protějším rohu Hradčanského náměstí vedle Arcibiskupského paláce.

K usnadnění rozhodnutí o umístění na jednom z těchto různých míst byla uspořádána anketa.

 

Témata: odhalení, Pražský hrad, socha, Tomáš Garrigue Masaryk

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Čtvrtek 16. 7. 2020, včera měl(a) svátek Jindřich

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt