Národní výbor vydal Prozatímní ústavu

Národní výbor vydal Prozatímní ústavu zdroj: MBnoviny.cz/

13. 11. 2012, 16:16 | Tadeáš Sedláček

stalo se 13. listopadu 1918 ½ 20. stol.

Praha – Několik dnů po vyhlášení samostatného Československa na úkor rozpadajícího se Rakouska-Uherska byl přijat Zákon č. 37/1918 Sb. neboli Prozatímní ústava.

Ta má sloužit jako přechod od monarchistického válečného zřízení Rakouska-Uherska k plnohodnotné ústavě demokratického zřízení Československa. I přestože se stále diskutují možnosti našeho státního zřízení, ústava počítá s tím republikánským. Ustavuje totiž úřad presidenta republiky, byť s poměrně slabými pravomocemi. President bude volen Národním shromážděním.

Dále je ustanoveno Revoluční národní shromáždění, které bude vykonávat zákonodárnou moc a bude kontrolovat činnost presidenta a vlády. Vznikne přetvořením současného Národního výboru. Než proběhnou řádné volby, bude parlament obsazen na základě výsledků voleb z roku 1911.

A konečně, posledním ustanoveným orgánem je československá vláda. Ta bude volena Revolučním národním shromážděním. Rozsudky provedené československými soudy nebudou vyhlašovány jménem císaře, ale republiky. Hlavním cílem Ústavy je zaručit stabilní politické i sociální prostředí, tak doufejme, že se to Prozatímní ústavě podaří alespoň do doby, než bude vydána nová.

Křištálová kouleVěštecká koule

Prozatímní ústava bude několikrát novelizována. Zvýší se tak počet členů Revolučního národního shromáždění (hlavně ve prospěch slovenské části státu) a pravomoci presidenta. Definitivně bude nahrazena na počátku roku 1920 Ústavní listinou Československé republiky. Jejím autorem bude Jiří Hoetzel, který se inspiruje v Ústavě USA, Třetí francouzské republiky či habsburské Prosincové ústavy.

Zdroj: cs.wikipedia.org

Témata: 1918, první republika, ústava, vznik Československa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Buřiči, rozvraceči monarchie a

    JanG, 24. 11. 2012 20:53

    Reagovat

    Buřiči, rozvraceči monarchie a proruská pakáž nám tu teď chce vládnout. To jsem zvědav jak dlouho jim to vydrží. Pokud budu hodně velký optimista, tak do dvaceti let se celý tento experiment rozpadne!

Sobota 4. 7. 2020, včera měl(a) svátek Radomír

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt