Naše děti se učí v nacistické škole, stěžují si rodiče na úřadech

Naše děti se učí v nacistické škole, stěžují si rodiče na úřadech zdroj: WWIILectureinstitute.com

26. 4. 2013, 18:17 | Tomáš Starý

stalo se 26. dubna 1994 90. léta

Praha – Ředitelku Základní školy Barrandov na pražském Chaplinově náměstí by jistě ani ve snu nenapadlo, že ji rodiče budou obviňovat z propagace fašismu.

V prostorách školy povolila společnosti EIS natáčet americký televizní film Fatherland o fiktivním setkání Adolfa Hitlera s Johnem F. Kennedym v Berlíně v šedesátých letech.

Některým rodičům vadilo, že se jejich děti musely dívat na podobiznu Hitlera a fašistické symboly.

„Přišel za mnou jeden rodič a aniž se představil, začal vykřikovat, že nenechá svoje dítě docházet do nacistické školy,“ popisuje situaci ředitelka Marie Paclíková. „Přitom Fatherland je naopak filmem naprosto protifašistickým.“

Ředitelka školu pronajala na pět dnů za celkovou částku třicet tisíc korun. Natáčení probíhalo na začátku dubna v noci, aby se tak nenarušil normální chod školy. Firma, která zajišťovala stavbu dekorací, měla za úkol prapory s hákovými kříži, tribunu a podobiznu, na níž byl Hitler ve věku pětasedmdesáti let, odstranit ještě předtím, než mělo začít vyučování. V deset hodin dopoledne však Hitlerova podobizna stále visela na svém původním místě.

„Natáčelo se celou noc, k ránu začal pršet a všichni byli asi už hodně unavení, a tak tam dekorace byly ještě druhý den ráno, když děti přišly do školy,“ říká učitelka dějepisu Hana Hrubá. I když se podařilo budovu školy vyklidit ještě týž den, začali docházet za ředitelkou Páclíkovou rozhořčení rodiče. Rovněž školský úřad a Obvodní úřad Prahy 5 obdržely stížnosti, že se děti učí v nacistické škole.

„Početný kompars z větší části tvořili právě žáci naší školy a jejich rodiče, kteří za natáčení dostali zaplaceno, o to víc mě tato reakce překapuje,“ říká Páclíková.

Zdroj: MF Dnes, 26. dubna 1994

Témata: Adolf Hitler, film, natáčení, škola, stížnost

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 5. 3. 2021, včera měl(a) svátek Stela

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt