Německá vojska obsazují páté pásmo!

Německá vojska obsazují páté pásmo! zdroj: Gruntova.cz

10. 10. 2011, 11:58 | Michal Beneš

stalo se 10. října 1938 ½ 20. stol.

Svitavy – Od rána vstupují německá říšská vojska do okresu Svitavy, aby tak dokončili obsazení tzv.pátého pásma Sudet, které bylo navrženo mezinárodní komisí dne 5.října. Už počátkem října se začali stěhovat čeští obyvatelé svitavského okresu mimo plánované území Sudet.

Většina z nich se ale stěhovala jen s holýma rukama, aby rychle unikli německé armádě, která později vykrádala jejich domovy. 8.října ustoupili českoslovenští pohraničníci na místa dnešní demarkační hranice a úředníci společně s policií se vystěhovávali ze svých úřadu, kde je poté nahradili Němci.

Vojska jsou ve Svitavách, ale i v Moravské Třebové vítáni s velkou radosti německých obyvatel měst. Všude visí vlajky s hákovými kříži a obrazy Hitlera.

Páté pásmo bylo navrženo tak, aby přeťalo důležité železniční tratě a tím zabránilo Československu v samostatnosti. I přes velký úspěch nacistů nejsou němečtí politici naprosto spokojeni a rádi by obsadili i dosud nezabraná města jako je např. Moravská Chrastová. Zda se jim to podaří, či nikoliv, ukáže čas.

Křištálová kouleVěštecká koule

Obsazování svitavského okresu bude pokračovat i nadále a do Sudet se tedy dostane i zmiňovaná Moravská Chrastová, ale i jiná, dosud neobsazená města.

Zdroj: Gruntova.cz

Témata: druhá republika, Sudety

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Sobota 25. 1. 2020, včera měl(a) svátek Milena

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt