Nacisté vyvraždili Lidice u Kladna

Nacisté vyvraždili Lidice u Kladna zdroj: Lidice.cz

10. 6. 2011, 17:54 | Jiřina Nováková

stalo se 10. června 1942 ½ 20. stol.

Lidice – Němečtí nacisté opět vraždili. Chladnokrevně, krutě, bez slitování… Obětí se staly Lidice. Represe po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha a jeho následné smrti jsou nezměrně kruté a neberou konce.

Středočeská vesnička poblíž Buštěhradu byla dnes v dopoledních hodinách navždy umlčena. Dříve poklidný život v Lidicích definitivně skončil.

V předvečer 9. června byly Lidice obklíčeny jednotkami SS a německé policie a absolutně nikdo nesměl obec opustit. Organizační štáb celé akce už byl na místě a všemu velel.

Starosta obce, která čítala cca 503 lidí, byl přinucen vydat veškeré obecní cennosti a obyvatelé začali být po půlnoci vyváděni ze svých domovů. Muži starší 15 let byli shromažďováni v prostoru Horákova statku.
Obyvatelé museli odevzdat všechny cennější věci a zvířata (koně, dobytek), zemědělské stroje, které byly shromažďovány a odváženy do sousedního Buštěhradu.

Dnes ráno se na místo osobně dostavil K. H. Frank, aby dohlédl na likvidaci obce. Ženy s dětmi byly doslova nahnány do místní školy, za úsvitu pak autobusy převezeny do tělocvičny kladenského gymnázia.
Zdi stodoly v sousedství Horákova statku byly obloženy slamníky a matracemi jako opatření proti odraženým střelám a byla přichystána popravčí četa.

Lidičtí muži byli vyváděni ve skupinách na přilehlou zahradu a tam chladnokrevně postříleni. Bez výjimky, krutě a nemilosrdně. Nejstaršímu muži bylo 84, nejmladšímu 14 let.
Všechny domy včetně školy, kostela a fary byly polity benzínem a podpáleny.

Co bude s dětmi? Kolik bolesti a utrpení ještě zažijí jejich matky? Co vůbec bude dál?…

Křištálová kouleVěštecká koule

V následujícím krátkém období budou zbytky vypálených budov vyhozeny do povětří. Zničen bude hřbitov, vykáceny stromy, vše bude srovnáno se zemí. K odvozu suti bude na místě zbudována polní železnice. Dokonce bude na několika místech posunuto koryto potoka, aby nic nezůstalo na svém místě. Filmové záznamy, pořízené samotnými nacisty, vydají svědectví o díle zkázy. Jméno obce mělo být vymazáno z map.

Dne 16. června 1942 bude na střelnici v Praze-Kobylisích popraveno dalších 26 lidických obyvatel, kteří byli osudné noci mimo Lidice.

Na Kladně budou lidické děti po tři dny zkoumány, nakolik jsou z rasového hlediska vhodné k převýchově. Některé budou vybrány do náhradní německé rodiny, zbývající dětí budou převezeny do nedalekého vyhlazovacího tábora Chełmno. Tam pravděpodobně ještě téhož dne budou usmrceny výfukovými plyny. Po válce budou některé děti s vynaložením velkého úsilí vypátrány a navráceny jejich příbuzným.

Ženy a matky, které byly od svých dětí odtrženy, budou převezeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Mnoho lidických žen v koncentračním táboře a na pochodech smrti zahyne.

Témata: druhá světová válka, heydrichiáda, masakr

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

 • Je to skvělě popsané.

  Anonimka,11 let, 30. 4. 2012 12:34

  Reagovat

  Je to skvělě popsané.My se o tom zrovna ve škole učíme a hodně mi to pomohlo protože jsem pozadu =o)

  • Opravdu nás to hodně

   Anonina,11 let, 30. 4. 2012 12:37

   Reagovat

   Opravdu nás to hodně poučí a dozvíme se možná víc než od svích Rodičů…:-D

 • Film Lidice (kruté a

  Anonimka,11 let, 30. 4. 2012 12:35

  Reagovat

  Film Lidice (kruté a nelítostné)

 • Na to se už

  Petr, 10. 6. 2013 14:41

  Reagovat

  Na to se už dnes oficiálně nevzpomíná. Protože dnes je tendence postavit Čechy do pozice válečných zločinců, dnes jsme světu ukazováni jako národ zrůd které ublížili hodným a odvážným něměckým nacistům. Před světem se vytváří nový vývoj dějin ve kterých jsou Češi vinni za zahájení II. světové války. Očekávám, že brzo vznikne zákon podle kterého se dopustí zločinu ten, kdo bude veřejně tvrdit, že nacisti byli svině, zločinci a vrazi. Zvláštní odstavec bude věnován právě Lidicím, protože bude zakázáno tvrdit, že Lidice vypálili Němci.
  Proto je třeba uctít památku hrdinů padlých za II.SV a vzpomenout na zvěrstva pácháné německým národem na Češích.

  • Nevím o tom, že

   Jakub Hájek, 12. 6. 2013 11:27

   Reagovat

   Nevím o tom, že by Češi byli stavěni do pozice válečných zločinců. Tak je pouze interpretována snaha neignorovat zločiny spáchané na německém obyvatelstvu v roce 1945. Tím, že někdo upozorňuje na zvěrstva, která se tu děla při odsunech, žádným způsobem nezlehčuje zvěrstva, kterých se dopustili nacisté. Víte já odmítám uplatňování kolektivní viny, které se ostatně i vy dopouštíte v poslední větě. Národ není homogenní prvek, který nese kolektivně vinu. Nebo vy snad nesete vinu za politické procesy v 50. letech? Jste vinný jen tím, že vás s těmi komunisty spojuje společný původ?

   • Z části máte pravdu.

    Petr, 12. 6. 2013 17:15

    Reagovat

    Z části máte pravdu. Mně šlo hlavně o to, abych upozornil, že se něco takového stalo. Protože nikdo z novinářů a politiků na toto výročí neupozornil. V Letech u Písku se na cikány vzpomíná každý rok a roní se při tom hektolitry slz, ale na Lidice a Ležáky se vůbec nevzpomene. Důvod je nasnadě. Je zakátáno upozorňovat na zvěrstva spáchaná Němci na Českém národu. A když se mluví o odsunu Němců z Čech, proč se nemluví o vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938? Je jasné, že jsou dějiny vyprávěny jinak nebo velmi zkresleně. Myslím si, že má poslední věta nic o kolektivní vině nevypovídá. Je přece jednoznačné, že za II. SV byla zvěrstva páchána Němedckým národem, nebo to bylo jinak. Já nikde neoduzuji všechny Němce i když ti co se postavili proti Hitlerovi by se dali spočítat na “na prestech jedné ruky” (možná dvou :D)
    Ale jak píšu, šlo hlavně o to upozornit na toto výročí.

Sobota 26. 9. 2020, včera měl(a) svátek Zlata

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt