Neradostné vzpomínky soudruha Tůmy na předmnichovskou republiku

Neradostné vzpomínky soudruha Tůmy na předmnichovskou republiku zdroj: B-29s-over-korea.com

17. 10. 2012, 12:47 | Jiřina Nováková

stalo se 17. října 1957 50. léta

V naší obci, píše Václav Protiva ze Sulejovic na Lovosicku, žije soudruh Tůma, pamětník bojů dělnické třídy v předmnichovské republice za práva pracujícího člověka. Ve svém životě mnoho poznal a někdy o tom mladším soudruhům vypravuje, aby věděli, jak se dříve žilo.

Pamatuje ještě doby, kdy v samostatných Sulejovicích bylo 40 nezaměstnaných, kdy ve starém domě u Talacků v tmavých místnostech pod děravou střechou bydlelo mnoho lidí.  Některé rodiny bydleli v dřevěném vagoně.

Vzpomíná na doby, kdy v nedaleké cementárně v Čížkovicích stálí za vraty dělníci a marně čekali na práci. Předáci sociálních demokratů obsadili v cementárně vlivná místa a když někoho přijímali, tedy jen s legitimací jejich strany.

Soudruh Tůma vzpomíná na příhodu z roku 1926, kdy byl jako člen zastupitelstva v chudinské komisi. Tehdy vyhodili z práce starého člověka. Starosta ho nechtěl za nic na světě nechat ve městě. Soudruh Tůma se starce ujal a šli se společně podívat do chudobince. Jedno místo bylo volné. Děda dostával denně polévku a o všechno ostatní se musel starat sám. Je to k neuvěření, ale byl šťasten, že měl přece jen kam hlavu složit.

To všechno se dělo za první republiky, o níž by nám ještě někteří lidé chtěli vyprávět báchorky. Proto je dobré, když starší soudruzi, nám mladším, tyto doby připomenou a poví, jak to ve skutečnosti bylo a  jak tehdy lidé žili. Alespoň si budeme více vážit toho, jak se nám daří dnes.

Zdroj: Rudé právo, 15. března 1957,  str. 2

Témata: chudoba, nezaměstnanost, první republika

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 17. 6. 2019, včera měl(a) svátek Zbyněk

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt