Nová pravicová strana konkurující ODS bude představena v lednu

Nová pravicová strana konkurující ODS bude představena v lednu zdroj: PetrMach.cz

22. 12. 2010, 10:31 | Jakub Hájek

stalo se 22. prosince 2008 21. století

Praha – Pravicová politická strana, kterou připravuje šéf Centra pro ekonomiku a politiku a bývalý poradce prezidenta Petr Mach, bude oficiálně představena veřejnosti 12. ledna. Strana má podle Macha přilákat pravicové voliče, kteří se neztotožňují se současným směřováním ODS.

Nová pravicová strana by chtěla mimo jiné usilovat o přízeň prezidenta Václava Klause, který je se stavem ODS nespokojen a který se na nedávném konkresu strany vzdal čestného předsednictví.

Mach zatím nechce o nové straně prozradit nic bližšího s tím, že název i personální složení přípravného výboru bude představeno až 12. ledna. Podle Macha by se v přípravném výboru strany měli ocitnout i někteří současní poslanci. Sice nikoho nejmenoval, ale nasnadě jsou zejména rebelové z ODS.

Křištálová kouleVěštecká koule

Nová pravicová strana ponese název Strana svobodných občanů. Strana se podle vlastních slov bude hlásit k ekonomickému liberalismu a liberálně-konzervativní orientaci ve společenských otázkách.

Členy přípravného výboru strany se kromě Macha stanou spisovatel Benjamin Kuras, profesor Miloslav Bednář, Jiří Payne, David Hanák a Jaroslav Bachora. Svobodným vyjádří podporu sám prezident Václav Klaus a jeho synové, dále pak někteří poslanci ODS jako Jan Schwippel, Juraj Raninec nebo Alena Páralová.

Oficiální žádost o registraci nové strany u Ministerstva vnitra bude podána 19. ledna 2009, vyřízena bude 6. února. Na ustavujícím sněmu 14. února bude předsedou strany zvolen Petr Mach.

Svobodní například ostře vystoupí proti přijetí Lisabonské smlouvy, budou kritizovat  Evropskou unii.

Ve volbách strana nebude příliš úspěšná. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 získají Svobodní 1,26 % hlasů, o rok později získají ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR 0,74 % odevzdaných hlasů. Mírný úspěch zaznamenají až ve volbách do zastupitelstev obcí na podzim roku 2010.

Zdroj: Novinky.cz, iDnes.cz, Wikipedia.org, Svobodni.cz

Témata: ODS, politická strana, Svobodní, Václav Klaus

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt