Novinář a politik Karel Havlíček byl zatčen

Novinář a politik Karel Havlíček byl zatčen zdroj: Wikipedia.org

16. 12. 2011, 17:26 | Radovan Juráň

stalo se 16. prosince 1851 19. stol.

Německý Brod – Dnes, 16. prosince 1851, byl v časných ranních hodinách ve svém bytě policejním komisařem Františkem Dederou zatčen český novinář a politik Karel Havlíček.

Ministr Bach údajně navrhl císaři jeho zatčení a vykázání z Čech pro jeho svobodomyslné názory a protistátní novinářskou činnost.

Podle policie byl Havlíček v doprovodu několika strážníků spěšným dostavníkem č. 536 odvezen do tyrolského Brixenu.

Zatčený zde má být držen pod stálým policejním dohledem a veškerý jeho styk s okolním světem, včetně korespondence, bude přísně kontrolován a omezován.

Co vedlo Bacha dát si na Havlíčka bacha?

Karel Havlíček je prý už od mládí potenciálně nebezpečný Rakousku.

Kdysi toužil po možnosti působit na český lid a věřil, že mu v tom pomůže průprava v kněžském semináři. Byl ale zklamán jeho protinárodním a konzervativním laděním, proto seminář vzápětí opustil a dosud zůstal ostrým kritikem římskokatolické církve.

Bohatou životní zkušeností byla cesta do Ruska (léta Páně 1843). Tam zjistil, že slovanská vzájemnost nebude to pravé a naposledy se lehce přiklonil k myšlence Rakouské monarchie, která by mohla zastřešovat v ní žijící slovanské národy.

Do politiky vstoupil, když se v bouřlivém roce 1848 stal poslancem říšského sněmu a národního výboru.

Před dvěma lety začal poměrně radikálně vystupovat proti Rakouskému císařství. Za to mu byl pomyslnou odměnou zvýšený zájem policie a  (včetně donedávna toliko čtených a oblíbených Národních listů).

Došlo to až tak daleko, že byl obviněn z toho, že se ve svých článcích dopouští pobuřování a zločinu rušení veřejného pokoje. Minulý měsíc stanul v této věci před soudem v Kutné Hoře.

Jeho obhajoba byla úspěšná a porota jej prohlásila nevinným.

Křištálová kouleVěštecká koule

Havlíček získá povolení k návratu až za čtyři roky, roku 1855. Vrátí se s nabytou svobodou, avšak i s podlomeným zdravím a v existenční nouzi – nebude mít práci ani peníze a pobyt v Praze mu bude zakázán. Ke všemu zjistí neradostnou novinu o smrti svémanželky. Uchýlí se do Německého Brodu.

Do Prahy se vrátí až 24. 7. 1856 ke svému poslednímu vydechnutí poté, co se u něj projeví tuberkulóza.

I jeho pohřeb je legendární – účastní se ho mnoho osobností tehdejší české kulturní a politické scény.

Jeho odkaz bude žít dál. Německý Brod bude roku 1945 přejmenován na jeho počest na Havlíčkův Brod a roku 1949 se dokonce i jeho rodná Borová stane Havlíčkovu Borovou.

 

Zdroj: Wikipedia.org, Rozhlas.cz, Spisovatele.cz

Témata: novinář, perzekuce, policie, Rakousko-Uhersko, spisovatel

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 12. 7. 2020, včera měl(a) svátek Olga

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt