Odborář Rath se představí národním socialistům, bude muset obhájit spoluúčast pacientů

Odborář Rath se představí národním socialistům, bude muset obhájit spoluúčast pacientů zdroj: Euro.e15.cz

20. 2. 2013, 11:31 | Tomáš Starý

stalo se 20. února 1996 90. léta

Hradec Králové – Předseda Lékařského odborového klubu, třicetiletý David Rath se dnes v Hradci Králové poprvé představí jako kandidát číslo jedna Svobodných demokratů – Liberální strany národně sociální ve východních Čechách pro volby do sněmovny.

Členové tamní organizace SD-LSNS, kteří jej pozvali se chtějí seznámit s jeho postoji. „Přistoupili jsme na veřejné shromáždění,“ řekl předseda místní organizace SD-LSNS v Hradci Králové Jiří Sova. Rath bude mít podle něho největší problém obhájit požadavek, aby si pacienti část péče hradili sami.

Rath stále zastává názor, že by chtěl kandidovat nezávislý. „Sdílím názor této strany, takže je to v principu totéž, jako bych byl člen,“ míní šéf klubu. Tvrdí, že se vstupem do strany váhá především proto, že mezi lékaři podle něho nemá stranictví dobrý kredit. V letech 1991-1994 byl přitom členem ODS.

Křištálová kouleVěštecká koule

David Rath do SD-LSNS nakonec vstoupí a stane se současně i místopředsedou. Po roce, kdy SD-LSNS neuspěje ve volbách do poslanecké sněmovny, však stranu opustí. Od roku 1998 bude předsedou České lékařské komory, a to až do roku 2005, kdy bude jmenován ministrem zdravotnictví v Paroubkově vládě. Před parlamentními volbami v roce 2006 vstoupí do ČSSD a bude zvolen poslancem. O dva roky později se stane současně hejtmanem Středočeského kraje.

V květnu 2012 bude zadržen policisty se 7 miliony korun v krabici od vína. Spolu s dalšími zadrženými bude podezřelý ze spáchání trestných činů poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku, podplacení a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Následně rezignuje na funkci krajského zastupitele, středočeského hejtmana, vystoupí z ČSSD, zanikne mu členství v poslaneckém klubu ČSSD a odstoupí i z kandidátky ČSSD pro volby do Senátu a do krajských zastupitelstev, které se budou konat na podzim 2012.

Na Ratha bude uvalena vazba a bude převezen do Vazební věznice Litoměřice. Přijde i o mandát zastupitele ve svém bydlišti v Hostivici u Prahy. Dne 5. června 2012 jej Poslanecká sněmovna vydá k trestnímu stíhání.

Zdroj: MF Dne, 20. února 1996, cs.wikipedia.org,

Témata: David Rath, odbory, politická strana

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pondělí 17. 6. 2019, včera měl(a) svátek Zbyněk

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt