Ohlédnutí za únorovými událostmi deset let nazpět

Ohlédnutí za únorovými událostmi deset let nazpět zdroj: Tresnicka.kscm.cz

16. 2. 2012, 7:56 | Jiřina Nováková

stalo se 16. února 1958 50. léta

Dělník za rolníka, rolník za dělníka.  V tomto duchu se vyvíjely události přesně před deseti lety a nabíraly na stále větší intensitě. Buržoasie se připravovala  každou chvíli k intensivnějšímu kontrarevolučnímu vystoupení a chystala stále hazardnější plány.

V té době se sešlo užší vedení strany národně socialisické k závažné poradě. A její výsledek?  Neváhat s přeměnou latentní vládní krize ve skutečnou. Šlo o to, aby si současnou situaci uvědomily nejširší masy. Aby přesně věděly, o co reakčním politikům jde, kam svými plány míří.

Připravovaly se i masy rolníků. Chystala se konference předsedů okresních rolníckých komisí do Prahy na 28. a 29. února. Důvody byly pádné. Vedení reakčních stran ve vládě i v parlamentě mařilo uzákonění nové pozemkové reformy, nemocenské a pensijní pojištění zemědělců, uzákonění o nové zemědělské dani, která měla rolníkům uspořit kolem jedné miliardy korun.

Pánové se zřejmě vysmívají pracujícím rolníkům i jinak. Ještě teď se snaží brzdit provádění revise první pozemkové reformy, chránit zájmy revidovaných zbytkových statkářů a velkostatkářů, brzdí projednání scelovacího zákona, zaknihování půdy v pohraničí.

Je třeba reakčním silám ukázat, že rolnické masy jsou už jiné , zralejší, než byly před lety.  Že mají pevnou oporu v dělnické síle, po jejímž boku si už nemusí nechat líbit panské manýry.

Že disponují takovou silou, o které správně předvídalo předsednictvo KSČ. Podstatné je, aby velké dílo naší národní revoluce bylo nejen uhájeno, ale aby se zdárně rozvíjelo v duchu lidové demokracie a socialismu.

Rudé právo, 16. 2. 1958, str. 5

Zdroj: Rudé Právo – Archiv.ucl.cas.cz

Témata: komunismus, únor 1948, výročí

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 4. 2020, včera měl(a) svátek Ivana

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt