Oldřich z dynastie Přemyslovců se stává českým knížetem

Oldřich z dynastie Přemyslovců se stává českým knížetem zdroj: Panovnici-evropy.estranky.cz/

12. 4. 2013, 16:25 | Jiřina Nováková

stalo se 12. dubna 1012 starší

Oldřichovi se podařilo sesadit z knížecího postu svého bratra Jaromíra, když se postavil do čela povstání proti němu.

Oldřich je synem Boleslava II. a zřejmě jeho jeho třetí manželky Emmy Franské a mladším bratrem knížat Boleslava III. a Jaromíra. Jméno jeho první manželky bylo Juta, německého původu a žel neplodná, proto musela odejít. Tou druhou byla vesnická žena Božena.

Roku 1001 uprchl Oldřich se svým bratrem Jaromírem a jejich nevlastní matkou Emmou před terorem Boleslava III., který chtěl nechat Oldřicha zavraždit. Oldřich sice byl  již ženatý, v té době ale neměl příliš dobré vyhlídky na knížecí stolec. Nedalo se předpokládat, že jeho nemanželský syn v budoucnosti sehraje v českých dějinách významnou roli.

Útočištěm se oběma bratrům a jejich matce stal dvůr bavorského vévody, který se o rok později stal římskoněmeckým králem jako Jindřich II. Po smrti dosazeného knížete Vladivoje se krátce vrátil do Čech, brzy však musel znovu prchnout spolu s Jaromírem před Boleslavem III. a Boleslavem Chrabrým. Teprve na podzim 1004 se mohl vrátit, když s podporou Jindřicha II. byli z Čech vypuzeni Poláci. Knížetem se stal Jaromír.

Křištálová kouleVěštecká koule

Kníže Oldřich vyvede zemi z krize způsobené boji o moc mezi syny Boleslava II. a k Čechám trvale připojí Moravu.

Počátkem 30. let se vztahy s Říší velice zhorší, když sesazený polský kníže Měšek II. Lambert nalezne útočiště v Čechách a Oldřich odmítne pomáhat císaři v tažení do Polska. Císař Konrád II. si roku 1033 Oldřicha předvolá, obviní jej z úkladů, sesadí a odsoudí do vyhnanství v Bavorsku. Českým knížetem se stane opět Jaromír. Na jaře 1034 však císař Oldřicha propustí a vrátil mu vládu v knížectví s tím, že Jaromír získá v Čechách úděl a Oldřichův syn Břetislav Moravu. Jaromíra dá ale jeho bratr zajmout a oslepit, Břetislav uteče do ciziny.

Již na podzim však Oldřich při bohaté tabuli mezi jídlem a pitím náhle zemře. Bratr Jaromír ho dá slavnostně pohřbít v kostele Sv. Jiří na Pražském hradě. Stále žijící vykastrovaný a oslepený Jaromír se vzdá nároků na vládu a moc v Čechách získal Oldřichův syn Břetislav I.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: kníže, panovník, Přemyslovci

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Český kníže Oldřich byl

    JUDr.Karel Vlk, 13. 10. 2013 9:23

    Reagovat

    Český kníže Oldřich byl nejmladší ze tří synů Boleslava II.Vláda jeho bratra Boleslava III zahájila první krizi českého státu, ve spojení s polským knížetem Boleslavem Smělým.Kníže Oldřich krizi překonal a získal Moravu

Pátek 16. 4. 2021, včera měl(a) svátek Anastázie

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt