Ondřej Neff spustil internetový deník Neviditelný pes

Ondřej Neff spustil internetový deník Neviditelný pes zdroj: Earchiv.cz

23. 4. 2011, 14:36 | Jakub Hájek

stalo se 23. dubna 1996 90. léta

Spisovatel a publicista Ondřej Neff dnes na webové adrese www.pes.eunet.cz spustil vlastní internetový deník Neviditelný pes s podtitulem politický rodinný a psí denní www list. Vše s minimálními prostředky, jako je domácí počítač a modem na podvojné telefonní lince. Jak sám Ondřej říká, učinil tak v okouzlení internetem a z hladu po novinařině.

Neviditelný pes má tři části – Český politický cirkus, Rodina a přátelé a Psí příhody. Můžeme se tedy těšit nejen na nevybíravé politické komentáře, ale i na postřehy ze soukromí tohoto českého sci-fi guru.

„Vydávání jsem chystal od podzimu loňského roku. Tehdy jsem měl přednášku v Technickém muzeu, na setkání fanoušků sci-fi Minicon, kde jsem mluvil o internetu, tehdy zcela novém médiu. A zmiňoval jsem se o tom, že internetový produkt, který chce oslovit čtenáře, musí mít denně nový obsah. Takže deník,“ vysvětlil Neaktualitám.

Internetový deník pojmenoval podle příhody se svým psem Gordonem, kterého v revoluční době na přelomu let 1989 a 1990 našel, jak se válí v posteli. „Nikdy před tím to neudělal. Nějak ale vycítil, že se děje něco mimořádného, že se všichni chováme jinak, než normálně, že panuje doba rozruchu, že se hroutí řád. Takže vlezl do postele a když jsem ho v ní objevil, zakryl si tlapkami oči a dělal neviditelného. Ten obraz mi uvízl v paměti a tak vznikl název a logo,“ dodává Neff.

Aston (jak se Ondřej Neff na internetu nazývá) nemá s Neviditelným psem skromné plány. Plánuje, že by mohli do tohoto deníku přispívat mimo jiné dopisovatelé ze zahraničí. Zatím bude provoz webu financovat z vlastích zdrojů, ale v případě zájmu čtenářů se nebrání nasazení například internetové reklamy.

Držíme Ondřejovi palce, ale při dnešních cenách připojení k internetu bude mít Neviditelný pes těžké prosadit se, natož jako deník. Vidíme ale, jaké skýtá internet možnosti a jakým směrem by se mohl do budoucna vyvíjet.

Ondřej Neff

Spisovatel a publicista Ondřej Neff se narodil 26. června 1945 v Praze spisovateli Vladimíru Neffovi a herečce Vlastimile Petrovičové. Své první sci-fi Piráti vesmíru napsal v deseti letech. Po maturitě pracoval v časopise Svět v obrazech. V roce 1969 se oženil s Michaelou Šprachtovou s níž má syna Davida a dceru Irenu.

V roce 1969 vystudoval fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy v Praze a rok nato získal titul PhDr. Dále pokračoval studiem kulturních dějin Dálného východu. Pracoval v propagaci nakladatelství Albatros, ale i obchodního domu Kotva, v letech 1975–1979 na pozici fotografa v Ústředí lidové umělecké výroby a mezi lety 1979 a 1985 jako redaktor deníku Mladá fronta. Koncem osmdesátých let pracoval Ondřej Neff jako redaktor týdeníku Kmen. Po sametové revoluci působil jako šéfredaktor časopisu Ikarie a také šéfredaktor sobotních příloh Víkend MF DNES.

Ondřej Neff je nejvýraznější osobností české science fiction. Jeho první knihy byly věnovány převážně mládeži: Holky se perou jinak (1978), Klukoviny a tátoviny (1980), Podivuhodný svět Julese Verna (1978) nebo Tajná kniha o fotografii (1981). Právě přes Julese Verna se dostal k sci-fi literatuře.

Neffovým velkým počinem je objevná studie o historii české literární fantastiky Něco je jinak (1981), kde se zabývá chronologicky vývojem české fantastiky už od Jana Amose Komenského.

V polovině 80. let uskutečnil v Praze cyklus přednášek o dějinách americké sci-fi. Na základě svých přednášek o dějinách americké sci-fi napsal i knihu věnovanou historii světové sci-fi Všechno je jinak (1987, společně s A. Kramerem). Kromě vlastího psaní se Ondřej Neff příležitostně věnuje také překládání (např. Neuromancer a první díl Hvězdných válek)

Zdroj: Neviditelnypes.lidovky.cz, Neff.cz, Lidovky.cz, Wikipedia.org

Témata: internet, média, noviny, Ondřej Neff, sci-fi

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

  • Ztohoven nejsou hovnaři. Stejně

    Jan Vejsada, 21. 9. 2015 0:38

    Reagovat

    Ztohoven nejsou hovnaři. Stejně jako krbová nespolupracovala s STB.
    Nazdar

Neděle 31. 5. 2020, včera měl(a) svátek Ferdinand

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt