Online reportáž: Buďte u vzniku samostatného Československa

Online reportáž: Buďte u vzniku samostatného Československa zdroj: Wikipedia.org

28. 10. 2011, 7:43 | Jakub Hájek

stalo se 28. října 1918 ½ 20. stol.

Praha – Dnešek se nejspíše zapíše do naší historie. Rakousko je na kolenou a Národní výbor československý již delší dobu plánuje převzetí moci a osamostatnění Československa od rakouské monarchie.

Vzhledem k včera vydané Andrássyho nótě, mohl by to být právě 28. říjen 1918, který se zapíše do učebnic historie jako datum vzniku samostatného československého státu.

Od rána proto budeme sledovat členy Národního výboru, situaci v Praze a budeme vás pravidelně informovat zde na našich stránkách a na našem speciální twitterovém profilu.

Online reportáž

18:14 Autorem zákona je dr. Rašín. Podle našich informací jej sepsal již včera v noci. Národní výbor byl na dnešní den výborně připraven!

18:07 A je to tady! Národní výbor před chvílí vydal první a přelomový „zákon ze dne 28. října 1918 o zřízení samostatného státu československého“.

17:33 „Zástupcové vojenské moci uznali součinnost národního výboru a zavázali se, že proti jeho vůli nic nepodniknou,“ suše sdělil generál Zantoni

17:05 Z Vídně zřejmě dostalo velitelství jasné instrukce. Generálové Zanantoni a Kestřanek přichází do Obecního domu vyjednávat s Národním výborem

16:11 Vojska se z ulic opravdu stahují! Dr. Soukup zasluhuje uznání.

15:57 Ani generálové nemají jasno v instrukcích, ale rozhodně nechtějí dopustit krveprolití, za které by je již oslabené Rakousku asi nepochválilo

15:41 Dr. Soukup se snaží situaci diplomaticky vyřešit a telefonuje pražskému vojen. veliteli Zanantonimu. Národní výbor hraje především o čas…

15:04 Situace se nyní vyhrocuje. Vojsko obsadilo Václavské a Staroměstské náměstí. Hrozí střet s protestujícím lidem a obrovské krveprolití.

14:08 Antonín Švehla nám prozrazuje recept na ovládnutí země: „Nic dopředu není jasné. Na to není matematika — na to je nos.“

14:02 Delegace Národního výboru si dává přestávku, hrabětova sekretářka vaří kávu, samotný hrabě Schönborn kouří doutník a vtipkuje s Rašínem.

13:26 Členové Národního výboru odchází do Zemské správní komise s úmyslem převzít i její správu.

12:50 Kosina se vzdal: „Místodržitelství míní bezpečnost osob a majetku za všech okolností hájit, nebude však odporovat projevům politickým.“

12:23 Kosina posílá telefonogram do Vídně s cílem opatřit si instrukce pro tuto nečekanou situaci.

12:08 Kosina na otázku, zda četl noviny, odpovídá že nečetl. Švehlovi dochází trpělivost a oznamuje, že přicházejí převzít správu země.

12:02 Delegace dorazila odhodlaně na místodržitelství s přesvědčením, že úředníci mají instrukci vzdát se. Viceprezident Kosina je ale zaskočen.

11:42 Švehla, Rašín, Soukup a Stříbrný odchází z Obecního domu. Vyrážíme za nimi.

11:25 Pod tlakem událostí a jásajícího lidu v ulicích Národní výbor rozesílá tiskovou zprávu o kapitulaci Rakouska.

11:14 Předsednictvo Národního výboru se opět schází a v reakci na nótu chce diskutovat další postup.

10:59 „Ještě dříve než vůdcové přispěchají vést lid, vedl se on sám směrem svobody.“ – exkluzivně pro Neaktuality.cz Ferdinand Peroutka.

10:19 Lidé vychází do ulic, zpívají hymny, strhávají vojákům rakouské odznaky a zdobí se národními trikolorami.

9:14 V novinách vychází zpráva o nótě Andrássyho. Politici jsou zdrženliví. Pražský lid ale má jasno: Rakousko kapitulovalo, jsme svobodní!

9:10 Okresní hejtman a vedoucí úřeník bez komplikací přenechává Švehlovi a Soukupovi Obilní ústav. Zřejmě v domnění, že mají pověření z Vídně.

9:02 Antonín Švehla a František Soukup odchází jménem Národního výboru pokusit se převzít Obilní ústav

8:55 Dr. Soukup s úsměvem dodává, že bychom neměli zapomínat na bratry Slováky a že prohlásí-li NV samostatný stát, tak jedině československý!

8:54 Alois Rašín na tisk. konferenci: „Bylo usneseno, přijde-li kapitulace, že převezme Národní výbor vládu a prohlásí samostatný český stát.“

8:44 Z kuloárů se dozvídáme informaci, že s vyhlášením samostatného státu se bude vyčkávat až do příchodu kapitulace Rakouska.

8:02 Předsednictvo Národního výboru se schází u Antonína Švehly a bude jednat o podmínkách vyhlášení samostatného státu.

7:41 Náš reportér právě jede do Obecního domu, kde se bude konat schůze předsednictva Národního výboru.

Zdroj: Budování státu I.. 3. vydání Praha : Lidové noviny, 1991. 442 s. ISBN 80-7106-040-2.

Témata: Alois Rašín, online, první republika, reportáž, vznik Československa

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Pátek 14. 5. 2021, včera měl(a) svátek Servác

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt