Otevřena lidová Hvězdárna Vsetín

Otevřena lidová Hvězdárna Vsetín zdroj: Muzeumvalassko.cz

30. 7. 2012, 18:19 | Jiřina Nováková

stalo se 30. července 1950 50. léta

Vsetín – Hvězdárna Vsetín byla otevřena z iniciativy členů místní pobočky Československé astronomické společnosti založené před dvěma lety.  

V budově hvězdárny se nachází přednáškový sál, kancelář a foto-laboratoř. Pod pětimetrovou kopulí jsou nainstalovány refraktory, spektrální fotometr a koronograf. V místnosti pod podlahou jsou umístěny křemenné hodiny s elektronickou přijímací aparaturou.

V areálu pozemku hvězdárny je ještě několik dalších budov, ve kterých je umístěna meteorologická stanice. Součásti stanice jsou počítač bleskových výbojů, přístroj ke měření prašnosti ovzduší, přijímač kosmického šumu, zařízení k měření délky a intenzity slunečního svitu a aparatura k registraci atmosferiků.

Lidová hvězdárna Vsetín přispěje k obohacení poznatků a celkové kulturnosti českého národa.

Křištálová kouleVěštecká koule

Činnost hvězdárny bude spočívat hlavně na osvětověm popularizačním základě. V odborném programu se hvězdárna zaměřá na sledování sluneční činností. Registrace sluneční erupční aktivity bude prováděna metodou náhlého zvýšení atmosferiků.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: hvězdárna, otevření

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Neděle 5. 7. 2020, včera měl(a) svátek Prokop

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt