Pálení čarodějnic a magická noc

Pálení čarodějnic a magická noc zdroj: Hasicirumburk.cz

30. 4. 2012, 15:35 | Jiřina Nováková

stalo se 30. dubna 2009 21. století

Pálení čarodějnic je prastarý zvyk, který se zachoval dodnes. V noci z 30. dubna na 1. května se lidé scházeli u zapálených ohňů a slavili příchod jara. V některých krajích  se stavěla i májka.

Svátek se původně slavil o úplňku. Ten byl nejblíže dnu, nacházejícímu se mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a zakořenil tak jeden z největších pohanských svátků.

Víra tohoto svátku spočívala v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, kde se mohly nacházet poklady. Významnou podstatou tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.

Na ochranu před zlými duchy a démony se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času  plnily ohně funkci „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala do výšky. Někde se přes rozhrnutý popel vodil dobytek k zajištění plodnosti, jinde se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.

Zvyky a tradice českých vesnic vychází přímo z pohanství. Oslavy přírody byly silně ovlivněny křesťanstvím, které se snažilo pohanství vykořenit.

Podobný svátek se slaví v mnoha jiných evropských zemích, jako je Slovensko, Skotsko, Irsko, Wales, Švédsko, Finsko, Polsko, Německo.

A jak vypadají oslavy v současnosti na našich českých vesnicích?

Přípravy této akce trvají několik měsíců, ale výsledek potom stojí za to. Vše začíná průvodem přes obec, vynesení rozsudku nad čarodejnicí a končí popravou čarodějnice.
Čarodějnice se vynese na hranici, která mívá výšku okolo 5 m, přiváže se ke kříži a poté se zapálí hranice.

Poblíž prostoru hranice bývá  občerstvení, točené pivo, uzené párky a  sladkosti pro děti.

Zdroj: Wikipedia.org

Témata: tradice, zvyk

špatnýpřijatelnýdobrývelmi dobrývynikající

Diskuse

Přidat komentář

Příspěvky uveřejněné v diskusním fóru vyjadřují názory čtenářů, nikoliv redakce, která za jejich obsah nenese zodpovědnost. Neaktuality.cz má ale zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Pokud Váš komentář obsahuje urážky, pomluvy, výhrůžky, vulgarismy, spamy nebo vzbuzuje podezření z porušení zákona, vystavujete se riziku, že jej administrátor smaže.

Středa 3. 6. 2020, včera měl(a) svátek Jarmil

RSS Manifest Redakce Registrace Reklama Pro média Kontakt